Farmakologické okénko
Ba co dím - okénko! Spíš průzor. Klíčová dírka. Periskop! Jen takhle malinkatý!
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:05,200 K věcem, ke kterým máte nějaký vztah, se chováte líp než k věcem, ke kterým žádný vztah nemáte. Tohle tvrzení je naprosto samozřejmé a možná se divíte, proč takovou samozřejmost vůbec říkám.
00:00:20,640 Ale ony někdy ty samozřejmé věci při bližším zkoumání nejsou až tak samozřejmé a mají zajímavé důsledky. Když v Americe vznikly první polévky ze sáčků, tak výrobce brzo narazil na to, že hospodyňky jeho výrobky nekupují. Proto laboroval se složením, s recepturami, ale stále nic nepomáhalo. Nakonec si pozvali psychology a po kratším zkoumání
00:00:50,490 Zjistili ten pravý důvod.
00:00:53,230 Totiž hospodyňka, která si koupila polévku ze sáčku, měla sama před sebou dojem, že vlastně svoji rodinu šidí. Ne snad tím, že by jim dávala něco nekvalitního, ale tím, že s tím neměla práci. Je to možná paradoxní, ale souvisí to s tou samozřejmostí, co jsem říkal na začátku: jakmile si s něčím dáte práci, tak k tomu získáte vztah a rázem vám to připadá mnohem hodnotnější.
00:01:24,510 K polévce ze sáčku nemáte vztah, pokud její příprava spočívá v tom, že nalijete vodu, uvedete ji do varu, nasypete sáček a zamícháte.
00:01:35,870 A hospodyňky nechtěly svým blízkým k jídlu předkládat něco, co bylo z jejich pohledu vlastně bezcenné.
00:01:44,120 Takže výrobci přemýšleli, co s tím, jak tento blok překonat, a přišli na jednoduché řešení.
00:01:53,290 Když příprava polévky ze sáčku nebude tak úplně jednoduchá a bezpracná, ale bude vyžadovat nějakou, byť sebemenší, práci, tak k výsledné polévce získá hospodyňka mnohem lepší vztah. A přesně takhle vznikly ony polévky "přidej vejce". V zásadě šlo o naprosto běžnou polévku ze sáčku, ale v receptuře bylo napsáno, že hospodyňka má něco přidat, například právě to vejce.
00:02:23,320 Tím, že přidala vejce, tak tím se vlastně výsledek stal tak trochu i jejím dílem. Ona k němu přispěla, měla k té polévce rázem lepší vztah a bez problémů ji servírovala rodině.
00:02:37,390 Protože ji uspokojilo, že to nebylo zcela bez práce, že tu práci přece jenom nějakou, i když miniaturní, do toho výsledku investovala. Dneska se tomuhle přístupu někdy říká IKEA efekt. Totiž nábytek z Ikey musíte vždycky nějakým způsobem domontovat. Někdy to je technologicky nezbytné, protože dostanete sadu prkýnek a šroubů a spojovníků a kdybyste měli převážet celou skříň, tak se vám nevejde do auta.
00:03:09,100 A jindy to vypadá jako obsese šroubováním a skládáním na místech, kde to ani není potřeba. Přivezete si lampičku a její stojan není v jednom kuse, ačkoliv by mohl být, ale musíte ho sešroubovat ze tří. A důvod je úplně stejný jako ten, proč americké hospodyňky do polévky ze sáčku dávaly vejce: protože když si tu věc z Ikey smontujete, tak k ní máte rázem jiný vztah. Je to něco, co jste si vlastníma rukama
00:03:40,750 Udělali, a už na začátku vlastnictví té věci je takový příjemný zážitek: Vy jste něco dokázali vlastníma rukama a tu věc jste si sami postavili. Tenhle jednoduchý fígl zajistí, že nábytek a věci z Ikey máte prostě rádi.
00:04:04,270 Pokud se vám Faktoid líbí a rádi ho posloucháte, tak budu rád, když pro něj budete hlasovat na stránkách podcastroku.cz.
00:04:16,050 Jděte na tuto stránku a ve formuláři pro hlasování napište do prvního řádku slovo faktoid, vyplňte svoji e-mailovou adresu, odešlete - a do mailu vám přijde potvrzovací odkaz, na který kliknete. Tím je vaše hlasování platné a je započítané.
00:04:36,880 Mockrát vám děkuji. Váš Faktoidí Martin Malý.
Ba co dím - okénko! Spíš průzor. Klíčová dírka. Periskop! Jen takhle malinkatý!
Má se za nevyhnutelné, že pojede-li vlak krajinou rychlostí vyšší než 43 km/h, tak lidé při pohledu na něj dostanou závrať, nevolnost, nebo dokonce zešílí!
Samozřejmost o květáku a zelí, kterou určitě víte, protože VY jste ve škole dávali pozor...
Bylo tu však něco krásného co drtí: odvaha a radost z života i smrti. /p>
Přesně tak. Přijdu, až nastaví zrcadla a uklidí zbytky explodovaných hlav.
Co vy, taky jste to věděli? A taky vám připadá, že lidi jsou špatní, a dnes a denně se vám to potvrzuje?
Když něco chcete, nechtějte to za každou cenu, ale co nejlevněji.
Instinkty a podvědomé reflexy kašlou na to, že jsme civilizovaní a kulturní lidé, inkluzivní a přijímající...
Mezi početím a zrozením bývá devět měsíců. Zvláštní je, že devět měsíců je i mezi nejčastějším narozením a nejčastější smrtí.
Na Nový rok o slepičí krok, do hrobu skok, čáp letí přes moře, žába hubu otevře, šelma sedlák, který neoře, do kožichu brok!
První podcast, který jsem kdy natočil, je zaznamenaný na magnetofonovém pásku, a když jsem ho natočil, tak mi byly asi čtyři roky. Je tam slyšet, jak recituju básničku, a z pozadí zní hlas mojí mámy, která z kuchyně volá "POMALU... a NAHLAS!"
Někteří jsou fakt staří už v sedmadvaceti, protože stáří je stav mysli, teprve až pak těla...
Dobře se rozhlédněte... Jsme tu sami? Opravdu? Ne, vážně: Jsme tu opravdu sami?