Já to věděl!
Co vy, taky jste to věděli? A taky vám připadá, že lidi jsou špatní, a dnes a denně se vám to potvrzuje?
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:00,430 Já mám rád ty bizarní situace, kdy se začnou hádat Češi a Moraváci o tom, kde jsou lepší lidé, kde se líp žije a proč. Ty argumenty, co padají, všichni známe. Nemá smysl je tady vyjmenovávat, protože jsou stejně úplně liché, ale některé z nich jsou natolik kuriózní, především v tom, že ten, kdo je používá, tak zároveň ukazuje,
00:00:30,620 Že o věci neví zhola nic. A mezi nimi naprosto vede argument: "u nás na Moravě se mluví spisovně!" Tento argument je z jazykového hlediska slabý i na diskuzi v hospodě. Spisovný jazyk je spisovný proto, že se jim píše; hovoří se jazykem hovorovým.
00:00:52,530 A záměrně ponechávám stranou jemné nuance toho,
00:00:56,630 Že hovorový jazyk je součástí jazyka spisovného, popřípadě, že jde o tentýž jazyk, který se liší tím, jakou používá stylovou příznačnost. Jestli hovorovou, nebo knižní. To, co mívají moravští mluvčí na mysli je, že na Moravě se nepoužívají tvary s "-ej" a podobné, jako například velkej, blbej, nebo vejška. Tyto jazykové změny postupují většinou od západu
00:01:27,060 Na východ, takže se na Moravu pouze ještě nedostaly. I když jsou regiony a mikroregiony, kde se tak hovoří.
00:01:35,730 Ačkoliv se jazyk jednotlivých moravských regionů od sebe docela liší, tak tato změna lépe řečeno nezměna, je jim společná.
00:01:45,980 Takže na Moravě je velký, blbý a výška. Na druhou stranu tam proběhly některé jiné změny.
00:01:53,600 Takže na Moravě běžně slyšíte [byli zme], ne jako v Čechách [byli sme], nebo slyšíte číslovky [osnást, sednást] místo [osumnáct, sedumnáct]. A když se na to zeptáte jazykovědců, tak možná budete překvapení, protože vám řeknou, že ani jedna z těchto variant není ta správná a pořádná. Správné jsou podle nich všechny, protože jazykovědci jazyk neurčují
00:02:23,520 A nehodnotí, ale popisují. Takže dokážou pojmout jak česká, tak moravská nářečí a nedělají mezi nimi rozdíly, a ani jedno z nich pro ně není lepší nebo horší, protože neexistuje žádný ideál a odchylky od něj,
00:02:42,370 Ale existují různé verze téhož. A nikdo nebude tvrdit, že správně je výslovnost [osumnáct] nebo [osnáct].
00:02:51,640 Prostě jazyk má obě výslovnosti podle toho, v jaké oblasti se používá. Jediné, nad čím povytáhnou obočí, je tvrzení, že se na Moravě mluví spisovně, protože se spisovně zkrátka nemluví. A když ještě dodáte, že "ta moravská spisovná výslovnost je lepší než obecná čeština, kterou se mluví v Čechách", tak se na vás pravděpodobně jenom shovívavě usmějí.
00:03:20,180 Já vím, že tyhle diskuse jsou takovým kořením soužití ve společném státě. Ale byl bych rád, kdybychom aspoň tu teorii o tom, že se "na Moravě mluví spisovně", nechali jednou provždy spát.
Co vy, taky jste to věděli? A taky vám připadá, že lidi jsou špatní, a dnes a denně se vám to potvrzuje?
Když něco chcete, nechtějte to za každou cenu, ale co nejlevněji.
Instinkty a podvědomé reflexy kašlou na to, že jsme civilizovaní a kulturní lidé, inkluzivní a přijímající...
Mezi početím a zrozením bývá devět měsíců. Zvláštní je, že devět měsíců je i mezi nejčastějším narozením a nejčastější smrtí.
Na Nový rok o slepičí krok, do hrobu skok, čáp letí přes moře, žába hubu otevře, šelma sedlák, který neoře, do kožichu brok!
První podcast, který jsem kdy natočil, je zaznamenaný na magnetofonovém pásku, a když jsem ho natočil, tak mi byly asi čtyři roky. Je tam slyšet, jak recituju básničku, a z pozadí zní hlas mojí mámy, která z kuchyně volá "POMALU... a NAHLAS!"
Někteří jsou fakt staří už v sedmadvaceti, protože stáří je stav mysli, teprve až pak těla...
Dobře se rozhlédněte... Jsme tu sami? Opravdu? Ne, vážně: Jsme tu opravdu sami?
tak si přeje jednu jedinou věc: aby při svém pádu minul Zemi!
Historie je místo, kde se potkávají lidé, a to mnohem intenzivněji než třeba na sousedském posezení na Letné.
Ženy, které jedou ze stanice metra nahoru, jsou mnohem hezčí než ty, které jedou dolů...