Páni Edisoni!
Bylo tu však něco krásného co drtí: odvaha a radost z života i smrti. /p>
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:01,450 Jsou věci, které vás překvapí a všichni ostatní se na vás budou dívat tak, jako že to je přece jasná věc, že to všichni vědí a jenom vy ne. Mně se to stává často a jeden z nejvýznamnějších podobných zážitků byl ten, když jsem si uvědomil, že jsem v přírodopise nedával pozor, možná už v prvouce jsem nedával pozor, a kromě toho, že jsem si chybně zapamatoval, že vrána je samička od havrana,
00:00:32,320 Tak jsem taky naprosto zapomněl zelí. Hned vysvětlím.
00:00:37,440 Zelí je rostlina, která se jmenuje brukev zelná, Brassica Oleracea, a česky se jí říká hlávkové zelí. OK, do tohoto punktu všechno v pořádku. A pak zjistíte, že jsou kraje, kde se zelí říká kapusta
00:00:54,820 a kapustě se říká kel.
00:00:57,660 Samozřejmě vím, že obojí jsou brukvovité, takže je jasné, že k sobě mají blízko, a podíval jsem se, co je kapusta zač. Kapusta, ejhle, je vlastně odborně řečeno brukev zelná, Brassica oleracea.
00:01:13,670 Aha.
00:01:15,320 Takže to vypadalo, že hlávkové zelí a hlávková kapusta je vlastně ta samá rostlina. Ne jen příbuzná, ale doslova ta samá. A aby toho nebylo málo, tak ta samá rostlina je růžičková kapusta, dřeňová kapusta, kapusta kadeřavá, též kapusta kadeřávek,
00:01:37,350 Též kedluben, brokolice, květák a romanesco.
00:01:44,160 Všechny tyhle podobné, ale velmi odlišné rostliny jsou jedna a tatáž rostlina, akorát různé odrůdy, různé kultivary. Když třeba kupujete růže, tak víte, že různé odrůdy se liší trošku tvarem květu a barvou. U brambor se jednotlivé odrůdy liší obsahem škrobu a velikostí hlízy.
00:02:08,180 U jablek se odrůdy liší velikostí plodu a jeho sladkostí nebo kyselostí.
00:02:15,490 Ale ty rozdíly jsou, řekněme, kosmetického rázu.
00:02:19,410 Pak si vezmete zelí, kapustu, kedluben, brokolici a květák.
00:02:27,000 A všechno tohleto je úplně stejná rostlina.
00:02:31,410 Akorát jiná odrůda, jinak vyšlechtěná.
00:02:35,010 Já vím, že vy to určitě víte. Vy jste dávali ve škole pozor a pro vás tohle žádná novinka není.
00:02:41,690 Ale pro mě, sklerotika a lajdáka, to docela zajímavá novinka byla. Já jsem si opravdu myslel, že to jsou různé rostliny, různé druhy, které patří jenom do jednoho rodu, a ono ne, ona to je jedna jediná rostlina. A do toho jejího rodu "brukev" patří asi 30 druhů rostlin, například brukev řepka, neboli ta známá žlutá řepka, tuřín, čínské zelí, neboli pak choy, pekingské zelí,
00:03:12,300 nebo například brukev vodnice. V podstatě půlku raw nebo vegetariánské kuchyně bychom dokázali poskládat ze zástupců jednoho jediného rodu, a to rodu brukev.
Bylo tu však něco krásného co drtí: odvaha a radost z života i smrti. /p>
Přesně tak. Přijdu, až nastaví zrcadla a uklidí zbytky explodovaných hlav.
Co vy, taky jste to věděli? A taky vám připadá, že lidi jsou špatní, a dnes a denně se vám to potvrzuje?
Když něco chcete, nechtějte to za každou cenu, ale co nejlevněji.
Instinkty a podvědomé reflexy kašlou na to, že jsme civilizovaní a kulturní lidé, inkluzivní a přijímající...
Mezi početím a zrozením bývá devět měsíců. Zvláštní je, že devět měsíců je i mezi nejčastějším narozením a nejčastější smrtí.
Na Nový rok o slepičí krok, do hrobu skok, čáp letí přes moře, žába hubu otevře, šelma sedlák, který neoře, do kožichu brok!
První podcast, který jsem kdy natočil, je zaznamenaný na magnetofonovém pásku, a když jsem ho natočil, tak mi byly asi čtyři roky. Je tam slyšet, jak recituju básničku, a z pozadí zní hlas mojí mámy, která z kuchyně volá "POMALU... a NAHLAS!"
Někteří jsou fakt staří už v sedmadvaceti, protože stáří je stav mysli, teprve až pak těla...
Dobře se rozhlédněte... Jsme tu sami? Opravdu? Ne, vážně: Jsme tu opravdu sami?
tak si přeje jednu jedinou věc: aby při svém pádu minul Zemi!
Historie je místo, kde se potkávají lidé, a to mnohem intenzivněji než třeba na sousedském posezení na Letné.