Jak dlouhej, tak širokej...
Bystrozrakej ne, ten tentokrát nedorazil.
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:09,260 Dnes má svátek Ida, všem Idám přeju všechno nejlepší a zajímalo by mě, jestli některá z těch zhruba 850 Id v České republice nese příjmení Březnová.
00:00:32,060 Římský kalendář nečísloval dny jako jsme zvyklí my, 1., 2. a tak dále, ale měl pro každý měsíc 3 pevně stanovené dny a od nich se odvíjelo konkrétní datování. Respektive spíš k nim. První den byly Kalendy. Kalendy odpovídají dnešnímu 1. dni v měsíci. Tak to prostě je. Druhý významný den byly Nony.
00:01:00,590 Nony odpovídaly dnešnímu 7. dni v měsíci, v březnu, květnu červenci a v říjnu, a v ostatních měsících odpovídaly dnešnímu 5. Může to působit trošku zmateně, protože se jmenujou Nony a jsou sedmého, popřípadě pátého, ale Nony se jmenovaly proto, že byly 9 dní před Idami. Idy byly třetí významný den v měsíci, možná nejvýznamnější, protože původně označovaly
00:01:31,310 dobu, kdy je úplněk, a k Idám se domlouvala splatnost úvěru a podobně. A Idy tak připadaly na 15. den v měsíci, pokud to byl březen květen, červenec a říjen, a v ostatních měsících to bylo 13. Dnes, tedy 15. března, by byly březnové Idy a zítra by podle starořímského kalendáře nebyl 1. den po Idách, ale 16 dní
00:02:01,180 Do dubnových Kalend, protože dny se označovaly nikoliv od významného dne, ale do dalšího významného dne. Březnové Idy jsou mezi všemi Idami ty nejznámější,
00:02:15,320 Protože o březnových Idách roku 44 před naším letopočtem byl svými nepřáteli zavražděn v senátu Gaius Julius Caesar. Říkám Caesar, což je špatná výslovnost. Správně bychom měli říkat [kaizar], ale asi by mi nikdo nerozuměl. Kaizarova, neboli Caesarova vražda se stala námětem mnoha děl a vstoupila do všeobecného povědomí
00:02:45,350 A je samozřejmě spojena se spoustou omylů a mýtů. Obecně se soudí, že Caesar o spiknutí netušil a byl velmi překvapený.
00:02:56,600 Popravdě řečeno, Caesar měl velmi dobrou a velmi dobře fungující tajnou policií, takže věděl všechno, co se v Římě, a zejména v Senátu, šustne.
00:03:07,650 Navíc spiklenci byli dost amatéři, takže když se na Caesara vrhli a začali ho bodat, bylo Caesarovi jako starému vojákovi jasné, že to bude na dlouho. Spiklenci Caesara bodli zhruba třiadvacetkrát, ale smrtících ran bylo jen pár. Snad proto si Caesar, jak je dochováno, zakryl hlavu tógou - asi se na to diletantství už nemohl dívat. Caesarova poslední slova taky nebyla "i ty, Brute?"
00:03:37,940 Neboli latinsky "et tu, Brute", protože Caesar, jako správný starořímský vzdělanec, zásadní projevy pronášel vždycky řecky. Podle historika Suetonia dokonce neříkal ani nic o Brutovi, ale řecky pravil: "Kai sí, teknón?" neboli "i ty, můj synu?", protože Bruta považoval za svého, v uvozovkách, syna.
00:04:05,110 A mimochodem při tom překračování Rubikonu o 5 let dřív rozhodně neřekl "Kostky jsou vrženy". Známá latinská verze "alea iacta est" nemluví o kostkách, ale o kostce, protože v té době kostka byla jednotné číslo. Jenže ani tady Caesar pravděpodobně nemluvil, latinsky ale použil řecké úsloví "anerrífthó ho kybos"
00:04:34,020 Neboli "budiž hozena kostka", v přeneseném slova smyslu "hra začala". A je možná jenom shoda náhod, že březnové Idy, neboli 15. 3., tak nějak přitahují velké nebo aspoň docela osudové historické okamžiky.
00:04:52,900 15. března roku 1939 začala okupace Čech a Moravy. 15. března 1917 abdikoval ruský car Mikuláš II. 15. března 1938 popravili ruští bolševici své soudruhy Bucharina, Jagodu a Rykova. 15. března 1985 byla zaregistrována první .com doména. A tak dále.
00:05:19,370 A abych nezapomněl: ženské jméno Ida není odvozeno od starořímských Id, ale velmi pravděpodobně z germánského slova.
Bystrozrakej ne, ten tentokrát nedorazil.
Vidíte, zase je Námčechům a Námslovanům upíráno světové prvenství u nějakého vynálezu... A nakonec to je jen takový plk, no.
... a zejména o důležitosti Prahy v evropském kontextu té doby.
Když nedostanou tě cizí, dostanou tě vlastní!
Chrám svatého Víta (a Václav a Vojtěcha) je, jak známo, gotiky chlouba. Jen se toho chudák gotika nedočkala.
Berte, nebudou! Sice je v nich letošek jako přestupný rok, ale zato jsou o den posunuté, tak od března už jsou v pořádku...
"Všichni dobře víme, že..." Vždycky, když něco takového zazní, tak zpozorněte. Většinu věcí, které "všichni dobře víme", zaprvé nevíme všichni a zadruhé je možná známe úplně blbě.
Některé věci máme v životě za jasně dané: věci padají dolů, po jaru přijde léto a železo je přitahováno magnetem...
Chcete-li se dozvědět víc, volejte: osm nula nula, šest set myček! Nejrychlejšímu volajícímu pošleme kozu aljašskou!
Je možné, že organizace rodičů budou chtít tento díl zakázat, takže poslouchejte a sdílejte, než to smažou!
Znáte ten vtip, jak babička měla dvě koťátka, a aby se jí nepletly, tak jedno pojmenovala Mourek a druhé utopila v rybníce? Tak s tímhle kocourem by se jí to fakt nepovedlo!
No jasně, to přeci víte, to není třeba dlouze vysvětlovat, někteří z vás i prakticky prokázali, že to umí, ale teď nemáme, prosím pěkně, hodinu sexuální výchovy, ale hodinu biologie, a řekneme si to, co v učebnicích biologie, alespoň za našich mladých let, odbyli jednou větou...