O udatných britských pilotech
Je možné, že organizace rodičů budou chtít tento díl zakázat, takže poslouchejte a sdílejte, než to smažou!
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:00,120 Téma dnešního faktoidu určil svým komentářem jeden z posluchačů. Nechal mi totiž vzkaz:
00:00:16,010 Hou hou, krávy jdou, nesou mlíko, po dvou jdou.
00:00:23,220 Ten vzkaz se týkal jednoho staršího dílu, kde jsem použil v popisku dětské říkadlo "hej hou, krávy jdou" A věřte nebo ne, já si celý život myslím, že nesou mlíko pod vodou. Nevím proč, tak to mám prostě zafixováno. Sice vím, že to je pitomost, ale nikdy mě nenapadlo, že bych po tom měl nějak víc pátrat.
00:00:46,830 A mám takových přeslechů víc. V jedné písni Peter Nagy zpívá slovenský verš "Šepla pridaj na budúce". Jako děcko jsem to poslouchal a říkal jsem si, hm, dobře má přidat na nějaké budoucí věci.
00:01:02,460 Nebylo mi to divné, protože v té době se ve školách dělaly neustále sbírky na něco: na založení komunistické strany Bangladéše a na solidaritu s Nikaraguou, takže jsem si říkal "no, tak přidáme na budoucí".
00:01:16,390 Když jsem pak byl starší, tak mi došlo, že slečna v refrénu říkala "pridaj nabudúce", jakože příště má přidat. Nebudu to rozvádět, ale bylo to jasný a Peter Nagy z toho nevycházel moc dobře.
00:01:30,780 No a až nakonec někde v dospělosti před možná deseti lety jsem zjistil, že to je "príď aj nabudúce", jakože přijď příště zas.
00:01:44,190 Spousta přeslechů pak nakonec zlidoví jako známé půrko nebo měkoň nebo Boryš, který umí po skalinách, za Rakouska-Uherska občan pilný Čehona,
00:01:56,340 Literárně známý Buďžes, který byl hrdý, samozřejmě, nebo onen legendární prosebník, který poklekl před králem a políbil mu lemroucha.
00:02:09,290 Tyto přeslechy mají dokonce i svůj název. Říká se jim anglickým slovem Mondegreen, což je samozřejmě taky přeslech z jedné skotské balady, kde sťali hraběte "...and laid him on the green". Tedy položili ho na trávu.
00:02:26,990 Akorát, že autorka té eseje, kde to pojmenovala, slyšela že sťali hraběte a "lady Mondegreen". Mondegreeny vznikají buďto tím, že posloucháte někoho v prostředí, kde je hodně šumu a kde je hluk, nebo když na vás někdo z ničeho nic promluví a vy to nečekáte, anebo když slyšíte nějaký neobvyklý nebo neznámý výraz.
00:02:53,890 Mondegreen jsou přeslechy v jednom jazyce. Ale když slyšíte slova v jiném jazyce a připomíná vám to něco ve vašem jazyce, říká se tomu soramimi. Na youtube najdete spoustu videí, kde jsou původně obskurní indické a jiné písně přetitulkovány do angličtiny.
00:03:12,910 Ale pokud chcete něco kulturně bližšího, najděte si slovenský pořad "Hity Zdena z Popradu". To pochází z písně Survive od Laurenta Wolfa a anglický verš, který se v refrénu opakuje stále dokola,
00:03:27,480 Totiž "God found good people staying for brother" zní naprosto, ale naprosto přesně, jako kdyby zpěvák zpíval "Kaufland kúpil Zdeno z Popradu".
00:03:38,190 Takže gratulujeme novému majiteli Kauflandu a doufáme, že do sortimentu vedle měkoňů zařadí i tetřevy Honzlovce.
Je možné, že organizace rodičů budou chtít tento díl zakázat, takže poslouchejte a sdílejte, než to smažou!
Znáte ten vtip, jak babička měla dvě koťátka, a aby se jí nepletly, tak jedno pojmenovala Mourek a druhé utopila v rybníce? Tak s tímhle kocourem by se jí to fakt nepovedlo!
No jasně, to přeci víte, to není třeba dlouze vysvětlovat, někteří z vás i prakticky prokázali, že to umí, ale teď nemáme, prosím pěkně, hodinu sexuální výchovy, ale hodinu biologie, a řekneme si to, co v učebnicích biologie, alespoň za našich mladých let, odbyli jednou větou...
Dnešní epizoda je, omlouvám se, o něco delší. SHC, neboli Spontaneous Human Combustion, po česku Spontánní uhoření člověka, je fenomén sice zřídka pozorovaný, nevysvětlený, ale dobře zdokumentovaný a děsivý. Proto jsem si dovolil o něm mluvit skoro devět minut.
Ďas mořský má o partnery nouzi, takže jakmile na nějakého narazí, drží se ho zuby nehty. Doslova.
Máte rádi Babičku? Ne tu svoji... Tu od Boženy Němcové. Taky si v ní rádi listujete a prožíváte ty klidné, bukolické okamžiky dávno minulých dob, naplněné prostou prací a radostným sepjetím s přírodou, laskavostí a moudrostí starců a dobrotou venkovského lidu?
Ale na Island, synku, na Island! Tam mě nepřechýlí!
Pokaždé, když se podíváte do krabice, tak Erwin Schrödinger zabije koťátko. Nebo ne.
Svět je plný záhad. Sovy nejsou, čím se zdají být a věci nejsou tam, kde by měly být, ačkoli tam jsou. Kvantová fyzika pro to má vysvětlení, i religionistika, své vysvětlení mají i ostatní lidé, pokud se to stane vám, a rádi vám ho sdělí...
Dnešní téma mě vede k takovému nápadu: asi by stálo za to udělat jeden díl jen z omylů, které se tradují v historii českých zemí. Pracovní název je "O čem ještě Jirásek kecá?!"
Přeci šestkrát menší, než tady dole na Zemi (ať už "dole" znamená cokoli). Ale jako hubnoucí kúru bych to nedoporučoval, protože ten jojo efekt vám po návratu podlomí kolena.
Omlouvám se za toto žánrové, stylové i formátové odbočení od Faktoidu, ale neodolal jsem výzvě: "Měl bys namlouvat creepypasty, máš morbidní hlas!" Tak tady prosím, když máme ten pátek, nabízím první postapokalyptický kousek z velmi nepravidelné série minipovídek. Přeji příjemný poslech.
(Image credits: No Or)
Jsou věci, které si můžete dohodnout, ale tak jako napůl. Co je to za dohodu, když vám řeknou "je to tak, a buď souhlasíš, nebo nech být..."? Přesto i to je smlouva, i když se toho moc nenamluvilo...