Krabí efekt
Sousedovic koza nemůže za vaše mizerné životy!
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:06,130 Dnešní faktoid má sice lechtivé téma, ale nebojte se,
00:00:11,140 Žádné nemravnosti v něm nebudou, i když se bude týkat plození dětí.
00:00:22,820 Nemyslím po technické stránce, tam snad je jasno, ale myslím ty věci, co se dějou poté.
00:00:29,130 Musím říct, že až teď jsem si opravil některé představy, co jsem měl ze školy. Ve škole nám říkali, že spermie se dostane do dělohy a tam putuje k vejcovodu a oplodní vajíčko.
00:00:42,830 A tak nějak jsme si všichni představovali, a vy možná taky, že tam jsou záplavy těch spermií putujících okolo vajíček, případně, že se jedná o nějaký speciální závod, a kdo je první, tak ten prostě vyhraje.
00:00:57,990 Jenže přesně takhle to není. Z pohledu budoucích rodičů je po všem, ale pro spermie začíná velmi náročné putování, protože musí urazit vzdálenost zhruba 18cm, což pro nás není tak daleko, ale pro spermie jo, protože na každý centimetr musí tisíckrát mrsknout tím bičíkem.
00:01:23,940 Takže když konečně dorazí na konec dělohy k vejcovodu, tak už jsou pěkně unavený. Tam se zastaví a nějakou dobu tam dozrávají. Při tomhle dozrávání získávají schopnost řídit se teplem. To je poměrně nový poznatek, který zjistili vědci v posledních letech, že se spermie řídí teplem.
00:01:45,860 Vychází z toho, že vršek vejcovodů, ta vrchní část, je zhruba o půl stupně teplejší než spodní část a spermie jsou údajně schopny se orientovat podle rozdílu 0,001 stupně Celsia,
00:02:02,660 Takže vžitá představa, že spermií je spousta a plavou tím vejcovodem a prostě nějaká trefí vajíčko, podobně jako když se střílí z brokovnice, tak nějaký brok zasáhne cíl, bere za své. Spermie je spíš podobná naváděné střele, která se orientuje teplem cíle a podle toho mění svůj směr.
00:02:23,880 Jenže do hry vstupuje další faktor: vejcovody jsou dva a spermie musí najít ten vejcovod, ve kterém je to vajíčko schopné oplodnění. Ty vejcovody se většinou pravidelně střídají, ale nebývá to pravidlem a spermie to řeší jednoduše: prostě nějaký trefí. Jenom asi 10% těch nejzdatnějších dokáže cítit ty chemické látky, které má okolo sebe vajíčko, už v těchto místech a vydat se správným.
00:02:54,380 Ostatní se prostě vydají nějakým, pokud vůbec nějaký trefí, a většinou se vydají pravým, protože pravý je o něco větší.
00:03:03,670 A když se spermie dostanou do blízkosti vajíčka, tak vstupuje do hry další navigační systém a to je chemický, díky němuž spermie reagují na to, že okolí vajíčka je o něco zásaditější než zbytek a vyrazí směrem k němu.
00:03:20,620 V tuto chvíli spermie využije veškerý zbytek energie, co má a prostě se vrhne dopředu.
00:03:26,810 Někdy i to vajíčko trefí, někdy vůbec ne. Když vajíčko trefí, tak to ještě nic neznamená, ještě se musí dostat dovnitř a některé už prostě na to nemají sílu. No a taky se může stát, že spermie má vadnou genetickou výbavu a že některý ze 7 genů, který je odpovědný za tuhle chemonavigaci, prostě selže a spermie se tam tak jenom motá a nakonec zahyne.
00:03:50,900 Zatímco na začátku bylo těch spermií 200 milionů zhruba, plus mínus, tak na konci k tomu vajíčku dorazí spermií 200. Ne 200 tisíc, ale 200.
00:04:05,520 Tedy každá miliontá.
00:04:08,030 To jsou docela slušné ztráty, co říkáte? A aby to bylo ještě drsnější, tak se před nedávnem ukázalo, že vajíčka jedné ženy lépe navádí spermie jednoho konkrétního muže, zatímco jiného muže můžou odmítat.
00:04:24,330 Takže se může stát, že i ty zdatné spermie dorazí do těch míst, kam dorazit mají, ale vajíčko, řekne: vás já navádět nebudu. Důvody této vybíravosti zatím neznáme. Jisté je, že vajíčka mají nějaký důvod, proč někoho upřednostnit a
00:04:40,340 Někoho odmítnout, a bohužel pro nás ne vždy se preference vajíček shodují s preferencí té ženy. A když přece jenom dojde k oplodnění, tak si vajíčko stejně vybírá, které geny z té spermie přijme a které uspí.
00:04:59,830 Já vám nevím, ale po tomhle všem se vůbec divím, že nějaké dítě se kdy narodilo.
Dnešní epizoda je, omlouvám se, o něco delší. SHC, neboli Spontaneous Human Combustion, po česku Spontánní uhoření člověka, je fenomén sice zřídka pozorovaný, nevysvětlený, ale dobře zdokumentovaný a děsivý. Proto jsem si dovolil o něm mluvit skoro devět minut.
Ďas mořský má o partnery nouzi, takže jakmile na nějakého narazí, drží se ho zuby nehty. Doslova.
Máte rádi Babičku? Ne tu svoji... Tu od Boženy Němcové. Taky si v ní rádi listujete a prožíváte ty klidné, bukolické okamžiky dávno minulých dob, naplněné prostou prací a radostným sepjetím s přírodou, laskavostí a moudrostí starců a dobrotou venkovského lidu?
Ale na Island, synku, na Island! Tam mě nepřechýlí!
Pokaždé, když se podíváte do krabice, tak Erwin Schrödinger zabije koťátko. Nebo ne.
Svět je plný záhad. Sovy nejsou, čím se zdají být a věci nejsou tam, kde by měly být, ačkoli tam jsou. Kvantová fyzika pro to má vysvětlení, i religionistika, své vysvětlení mají i ostatní lidé, pokud se to stane vám, a rádi vám ho sdělí...
Dnešní téma mě vede k takovému nápadu: asi by stálo za to udělat jeden díl jen z omylů, které se tradují v historii českých zemí. Pracovní název je "O čem ještě Jirásek kecá?!"
Přeci šestkrát menší, než tady dole na Zemi (ať už "dole" znamená cokoli). Ale jako hubnoucí kúru bych to nedoporučoval, protože ten jojo efekt vám po návratu podlomí kolena.
Omlouvám se za toto žánrové, stylové i formátové odbočení od Faktoidu, ale neodolal jsem výzvě: "Měl bys namlouvat creepypasty, máš morbidní hlas!" Tak tady prosím, když máme ten pátek, nabízím první postapokalyptický kousek z velmi nepravidelné série minipovídek. Přeji příjemný poslech.
(Image credits: No Or)
Jsou věci, které si můžete dohodnout, ale tak jako napůl. Co je to za dohodu, když vám řeknou "je to tak, a buď souhlasíš, nebo nech být..."? Přesto i to je smlouva, i když se toho moc nenamluvilo...
Chcete pomoc? Řekněte si o ni. A buďte adresní... Hezky si ukažte do davu, nebojte se!
Dnešní epizoda v sobě skrývá, ačkoli to nevypadá, i tip na malý výlet... A možná téma na další speciál.
Diano, až budeš poslouchat tuto nahrávku, budu právě pojídat výborný třešňový koláč... Protože já jsem ruka a dělám tento zvuk!
Co má společného krev, kamení, červená řepa a déšť?