Velmi naštvaný kocour
Znáte ten vtip, jak babička měla dvě koťátka, a aby se jí nepletly, tak jedno pojmenovala Mourek a druhé utopila v rybníce? Tak s tímhle kocourem by se jí to fakt nepovedlo!
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:04,300 V roce 1940 postavili Němci v Holandsku falešné letiště, aby zmátli Brity, a vybavili ho dřevěnými maketami letadel a dřevěnými letištními budovami a podobnými věcmi. Ale protože britská zpravodajská služba fungovala velmi dobře, tak věděla, že se jedná o atrapu.
00:00:23,880 A za několik dní přeletěl kanál jeden jediný britský letoun, zakroužil nad tímto dřevěným letištěm a shodil dřevěnou bombu.
00:00:34,240 Což je nádherná ilustrace suchého britského humoru. Akorát má jednu drobnou vadu. Tenhleten příběh se traduje velmi dlouho, takže se nejspíš a velmi pravděpodobně nestal. Žádné záznamy se o tom nezmiňují.
00:00:49,470 Britové samozřejmě věděli o maketách, makety se používaly, ale k popisované scénce pravděpodobně nikdy nedošlo. Jak říkají Italové, možná to není pravda, ale je to hezky vymyšlené.
00:01:02,130 A možná tuto historku dala do oběhu přímo sama britská propaganda válečná, která byla jinak velmi výkonná. Mimo jiné britská válečná propaganda stojí za jedním mýtem, který dodnes považují lidé za pravdivý.
00:01:17,970 Na začátku války totiž Britové vyvinuli takzvaný palubní radar, kterým vybavili svá letadla, takže mohli německé letecké útoky odrážet i v noci. První německé letadlo takhle sestřelili v listopadu 1940
00:01:34,040 a krátce poté jim došlo, že když budou takto pokračovat a budou dál úspěšní, budou muset nějak oficiálně vysvětlit, jak je možné, že dokážou sestřelovat letadla v noci. A tak britské ministerstvo propagandy sdělilo novinářům, že piloti, kteří umí sestřelovat v noci,
00:01:51,920 byli tak úspěšní, protože jedli hodně mrkve. Byly zveřejněny fotografie těch pilotů s popiskama, které tvrdily, že mají noční vidění jako kočka, a že to všechno je jenom díky tomu, že jedli hodně mrkve.
00:02:04,800 Cílem této propagandy byly samozřejmě Němci, kteří měli uvěřit, že Britové nemají radar, ale že mají právě tu mrkev, ale jestli opravdu uvěřili, to je otázka. Ten, kdo uvěřil, byli samotní Britové.
00:02:18,210 V Británii se stala mrkev velmi populární. Lidé to jedli, protože si mysleli, že líp uvidí, když budou výpadky proudu v noci, a britská vláda tuto kampaň ještě přiživovala tím, že propagovala mrkev jako alternativu ovoce v koláčích a dortech, a tak dále.
00:02:35,200 Válka skončila, Němci teda nakonec vyvinuli podobný palubní radar, ale historka o tom, že kdo jí mrkev, bude mít dobrý zrak, trvá dál.
00:02:44,540 Skutečnost je taková, že mrkev je velmi bohatá na betakaroten, což je provitamín A, z něhož se vytváří vitamín A, a ten napomáhá prokrvování oční sítnice. Ale že by vám to zlepšilo zrak, to ne. Mrkev samozřejmě je zdravá, ale na zázračně zlepšené vidění, na to opravdu nestačí.
Znáte ten vtip, jak babička měla dvě koťátka, a aby se jí nepletly, tak jedno pojmenovala Mourek a druhé utopila v rybníce? Tak s tímhle kocourem by se jí to fakt nepovedlo!
No jasně, to přeci víte, to není třeba dlouze vysvětlovat, někteří z vás i prakticky prokázali, že to umí, ale teď nemáme, prosím pěkně, hodinu sexuální výchovy, ale hodinu biologie, a řekneme si to, co v učebnicích biologie, alespoň za našich mladých let, odbyli jednou větou...
Dnešní epizoda je, omlouvám se, o něco delší. SHC, neboli Spontaneous Human Combustion, po česku Spontánní uhoření člověka, je fenomén sice zřídka pozorovaný, nevysvětlený, ale dobře zdokumentovaný a děsivý. Proto jsem si dovolil o něm mluvit skoro devět minut.
Ďas mořský má o partnery nouzi, takže jakmile na nějakého narazí, drží se ho zuby nehty. Doslova.
Máte rádi Babičku? Ne tu svoji... Tu od Boženy Němcové. Taky si v ní rádi listujete a prožíváte ty klidné, bukolické okamžiky dávno minulých dob, naplněné prostou prací a radostným sepjetím s přírodou, laskavostí a moudrostí starců a dobrotou venkovského lidu?
Ale na Island, synku, na Island! Tam mě nepřechýlí!
Pokaždé, když se podíváte do krabice, tak Erwin Schrödinger zabije koťátko. Nebo ne.
Svět je plný záhad. Sovy nejsou, čím se zdají být a věci nejsou tam, kde by měly být, ačkoli tam jsou. Kvantová fyzika pro to má vysvětlení, i religionistika, své vysvětlení mají i ostatní lidé, pokud se to stane vám, a rádi vám ho sdělí...
Dnešní téma mě vede k takovému nápadu: asi by stálo za to udělat jeden díl jen z omylů, které se tradují v historii českých zemí. Pracovní název je "O čem ještě Jirásek kecá?!"
Přeci šestkrát menší, než tady dole na Zemi (ať už "dole" znamená cokoli). Ale jako hubnoucí kúru bych to nedoporučoval, protože ten jojo efekt vám po návratu podlomí kolena.
Omlouvám se za toto žánrové, stylové i formátové odbočení od Faktoidu, ale neodolal jsem výzvě: "Měl bys namlouvat creepypasty, máš morbidní hlas!" Tak tady prosím, když máme ten pátek, nabízím první postapokalyptický kousek z velmi nepravidelné série minipovídek. Přeji příjemný poslech.
(Image credits: No Or)
Jsou věci, které si můžete dohodnout, ale tak jako napůl. Co je to za dohodu, když vám řeknou "je to tak, a buď souhlasíš, nebo nech být..."? Přesto i to je smlouva, i když se toho moc nenamluvilo...
Chcete pomoc? Řekněte si o ni. A buďte adresní... Hezky si ukažte do davu, nebojte se!