Úplně nepřitažlivý magnet
Některé věci máme v životě za jasně dané: věci padají dolů, po jaru přijde léto a železo je přitahováno magnetem...
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:03,560 Bývaly doby, kdy se v českých zemích běžně jedly žáby. Dneska už tomu tak není. Tuhle kulinární specialitu máme spojenou spíš s Francií, takže málokdo si v Čechách ještě pamatuje, jak se správně vaří žába.
00:00:19,970 Totiž všichni dobře víme, že když žábu hodíte do hrnce s vařící vodou, tak z ní vyskočí, ovšem pokud ji hodíte do hrnce s vodou studenou a tu pak pomalu ohříváte, tak si žába stále říká "to je dobrý, to je dobrý", až nakonec teplota překročí kritickou mez a milá žába se uvaří, i když si do poslední chvíle myslela, že "to bude dobrý".
00:00:47,420 Tenhleten příběh používají lidé tehdy, když chtějí ilustrovat stav nějakého postupného utahování šroubů a zhoršování podmínek, kterých si za normálních okolností téměř nevšimnete, až najednou koukáte a je vlastně zle.
00:01:03,090 Akorát, že se to přesně takhle nestane. Když začne růst teplota, tak se žába snaží vyskočit ven. A čím vyšší ta teplota je, tak tím víc se snaží uniknout.
00:01:14,950 A pokud žábu hodíte do hrnce s vařící vodou, tak prostě umře. Opaří se a zemře. Takže rčení je to samozřejmě krásné, akorát přesně naopak.
Některé věci máme v životě za jasně dané: věci padají dolů, po jaru přijde léto a železo je přitahováno magnetem...
Chcete-li se dozvědět víc, volejte: osm nula nula, šest set myček! Nejrychlejšímu volajícímu pošleme kozu aljašskou!
Je možné, že organizace rodičů budou chtít tento díl zakázat, takže poslouchejte a sdílejte, než to smažou!
Znáte ten vtip, jak babička měla dvě koťátka, a aby se jí nepletly, tak jedno pojmenovala Mourek a druhé utopila v rybníce? Tak s tímhle kocourem by se jí to fakt nepovedlo!
No jasně, to přeci víte, to není třeba dlouze vysvětlovat, někteří z vás i prakticky prokázali, že to umí, ale teď nemáme, prosím pěkně, hodinu sexuální výchovy, ale hodinu biologie, a řekneme si to, co v učebnicích biologie, alespoň za našich mladých let, odbyli jednou větou...
Dnešní epizoda je, omlouvám se, o něco delší. SHC, neboli Spontaneous Human Combustion, po česku Spontánní uhoření člověka, je fenomén sice zřídka pozorovaný, nevysvětlený, ale dobře zdokumentovaný a děsivý. Proto jsem si dovolil o něm mluvit skoro devět minut.
Ďas mořský má o partnery nouzi, takže jakmile na nějakého narazí, drží se ho zuby nehty. Doslova.
Máte rádi Babičku? Ne tu svoji... Tu od Boženy Němcové. Taky si v ní rádi listujete a prožíváte ty klidné, bukolické okamžiky dávno minulých dob, naplněné prostou prací a radostným sepjetím s přírodou, laskavostí a moudrostí starců a dobrotou venkovského lidu?
Ale na Island, synku, na Island! Tam mě nepřechýlí!
Pokaždé, když se podíváte do krabice, tak Erwin Schrödinger zabije koťátko. Nebo ne.
Svět je plný záhad. Sovy nejsou, čím se zdají být a věci nejsou tam, kde by měly být, ačkoli tam jsou. Kvantová fyzika pro to má vysvětlení, i religionistika, své vysvětlení mají i ostatní lidé, pokud se to stane vám, a rádi vám ho sdělí...
Dnešní téma mě vede k takovému nápadu: asi by stálo za to udělat jeden díl jen z omylů, které se tradují v historii českých zemí. Pracovní název je "O čem ještě Jirásek kecá?!"
Přeci šestkrát menší, než tady dole na Zemi (ať už "dole" znamená cokoli). Ale jako hubnoucí kúru bych to nedoporučoval, protože ten jojo efekt vám po návratu podlomí kolena.