S takovou vládou nepotřebujete nepřátele
Když nedostanou tě cizí, dostanou tě vlastní!
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:13,520 Voda do kopce sice neteče, ale může vzlínat. Vzlínání vody jistě znáte, můžete ho pozorovat například na lístku pijáku, nebo například na špatně izolované stěně, kde voda stoupá nahoru a nahoru a není to proto,
00:00:30,210 že by na ní zespodu něco tlačilo, ale proto, že existuje cosi, čemu se říká kapilární jev. A tento jev zjednodušeně řečeno může za to, že v prostředí, které má malý průměr, tak kapaliny mají tendenci stoupat.
00:00:46,340 Když ponoříte do vody trubku, nepozorujete to, ale čím tenčí ta trubička bude, tím výš v ní voda sama od sebe vystoupá. A nefunguje to jenom u trubiček. Funguje to například i u spletených vláken.
00:01:01,240 Jestli tušíte, že chci mluvit o knotu, tušíte správně. Knot je spletený z mnoha tenkých vláken, čímž se mezi nimi vytvářejí malé, velmi úzké trubičky. Samozřejmě v uvozovkách: "trubičky".
00:01:14,870 A díky nim kapalina může po knotu stoupat nahoru, čehož se využívá například při závlaze květin pomocí samozavlažovacích truhlíků, kde knot nasává vodu z rezervoáru a předává to květinám.
00:01:31,320 Nebo se používá k nasátí roztaveného vosku, který knotem vzlíná nahoru, kde se teplem odpařuje a voskové páry nakonec hoří. Ano, popisuju svíčku.
00:01:44,230 A tentýž efekt může i za jiné, méně vítané, věci a jedna z těch nejkurióznějších je, že vinou tohoto efektu můžou dámské kalhotky "tanga" způsobovat časté a nepříjemné záněty.
00:01:58,480 Protože tkanina, ze které jsou vyrobeny, bude taky fungovat jako knot a bude přenášet kapaliny z míst, kde jsou, do míst, kde by být neměly.
Když nedostanou tě cizí, dostanou tě vlastní!
Chrám svatého Víta (a Václav a Vojtěcha) je, jak známo, gotiky chlouba. Jen se toho chudák gotika nedočkala.
Berte, nebudou! Sice je v nich letošek jako přestupný rok, ale zato jsou o den posunuté, tak od března už jsou v pořádku...
"Všichni dobře víme, že..." Vždycky, když něco takového zazní, tak zpozorněte. Většinu věcí, které "všichni dobře víme", zaprvé nevíme všichni a zadruhé je možná známe úplně blbě.
Některé věci máme v životě za jasně dané: věci padají dolů, po jaru přijde léto a železo je přitahováno magnetem...
Chcete-li se dozvědět víc, volejte: osm nula nula, šest set myček! Nejrychlejšímu volajícímu pošleme kozu aljašskou!
Je možné, že organizace rodičů budou chtít tento díl zakázat, takže poslouchejte a sdílejte, než to smažou!
Znáte ten vtip, jak babička měla dvě koťátka, a aby se jí nepletly, tak jedno pojmenovala Mourek a druhé utopila v rybníce? Tak s tímhle kocourem by se jí to fakt nepovedlo!
No jasně, to přeci víte, to není třeba dlouze vysvětlovat, někteří z vás i prakticky prokázali, že to umí, ale teď nemáme, prosím pěkně, hodinu sexuální výchovy, ale hodinu biologie, a řekneme si to, co v učebnicích biologie, alespoň za našich mladých let, odbyli jednou větou...
Dnešní epizoda je, omlouvám se, o něco delší. SHC, neboli Spontaneous Human Combustion, po česku Spontánní uhoření člověka, je fenomén sice zřídka pozorovaný, nevysvětlený, ale dobře zdokumentovaný a děsivý. Proto jsem si dovolil o něm mluvit skoro devět minut.
Ďas mořský má o partnery nouzi, takže jakmile na nějakého narazí, drží se ho zuby nehty. Doslova.
Máte rádi Babičku? Ne tu svoji... Tu od Boženy Němcové. Taky si v ní rádi listujete a prožíváte ty klidné, bukolické okamžiky dávno minulých dob, naplněné prostou prací a radostným sepjetím s přírodou, laskavostí a moudrostí starců a dobrotou venkovského lidu?
Ale na Island, synku, na Island! Tam mě nepřechýlí!