Po ovoci poznáte strom
...což je teda moudro jak hrom!
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:00,120 Když jsem chodil do školy, učil jsem se dějepis tak jako nadvakrát.
00:00:10,340 Nejdřív na základní škole, kde jsme probrali dějiny od prvobytně pospolné společnosti až k vítězství socialismu. A když jsem ukončil 2 stupeň základní školy a šel jsem na střední školu, tak tam jsme měli zase dějepis a zase jsme začali od prvobytně pospolné společnosti a skončili jsme už ne vítězstvím socialismu, ale pro jistotu 2. Světovou válkou, protože novější dějiny se mezitím lehce proměnily.
00:00:41,210 Díky tomu jsem snadno nabyl dojmu, že dějiny jsou vlastně otravný seznam dat,
00:00:47,600 který se nějak odehraje a pak se odehraje ještě jednou. Je to obrovská škoda a obrovská ostuda pro český vzdělávací systém, že neumí pořádně vysvětlit dějepis.
00:01:00,990 Až ve svých téměř 50 letech jsem přišel na to, že číst dějepisné knihy je velmi poučné, nikoliv proto, že víte, co a jak se stalo, ale proto, že víte, co a jak se děje. S klidným svědomím vám můžu doporučit knihu, která se jmenuje "Dějiny zemí koruny české". Vznikla relativně nedávno, napsali ji moderní dějepisci, a z téhleté knihy bych vám rád ocitoval jednu pasáž, která tak trošku
00:01:30,900 boří to, co nás učili ve škole. Takové to jiráskovské pojetí dějin, takové to vlastenecky heroické, kde se kombinují velké národní úspěchy, které pominuly, a velké národní zrady, které trvají. Pasáž se týká oblíbené části národních dějin, totiž té, jak za doby císaře Karla IV. byla Praha když ne centrem světa, tak aspoň centrem Evropy. Takže jak to bylo doopravdy?
00:02:01,960 Jistá odloučenost českého prostoru od hlavních komunikací měla sociální a kulturní důsledky.
00:02:08,880 V českých a moravských městech se vytvořila málo početná vrstva opravdu bohatého měšťanstva. O skutečném patriciátu se dá hovořit pouze na Starém městě Pražském, částečně v Plzni, dále v oblasti Kutné hory a Kolína, a v moravských městech Brně, Olomouci a Jihlavě.
00:02:28,740 Patricijské skupiny byly od počátku jazykově německé a udržovaly styky s německými regiony.
00:02:36,740 Ani Praha Karla IV. se nemohla měřit v kupeckém ruku s Benátkami, Janovem či Norimberkem. Zvláště italští obchodníci se dostávali do vzdálených asijských oblastí a rozšiřovali znalosti o dalekých krajích.
00:02:52,150 V porovnání s tím v Čechách přežívala obava z dalekého cestování.
00:02:57,830 Strach z neznáma se v myslích většiny tehdejších lidí proplétal s pevnou lokální zakotveností i s nechutí k novinkám. Vše nové a nezvyklé budilo podezření, ba přímo odpor.
00:03:12,450 Člověk obvykle považoval za hodnotu jevy staré, prověřené a posvěcené tradicí.
00:03:19,500 Pouze podnikavější obchodníci, aktivní šlechtici a intelektuální špičky registrovali novinky o světě.
00:03:27,660 Venkované i mnozí lidé ve městech neměli motiv, proč se o ně zajímat.
00:03:34,370 Když to dneska čtete, tak vám dochází, že jsme se vlastně až tak moc nezměnili a že běžné české obyvatelstvo se ve 21. století nijak moc neliší od toho obyvatelstva v 15. století.
Když nedostanou tě cizí, dostanou tě vlastní!
Chrám svatého Víta (a Václav a Vojtěcha) je, jak známo, gotiky chlouba. Jen se toho chudák gotika nedočkala.
Berte, nebudou! Sice je v nich letošek jako přestupný rok, ale zato jsou o den posunuté, tak od března už jsou v pořádku...
"Všichni dobře víme, že..." Vždycky, když něco takového zazní, tak zpozorněte. Většinu věcí, které "všichni dobře víme", zaprvé nevíme všichni a zadruhé je možná známe úplně blbě.
Některé věci máme v životě za jasně dané: věci padají dolů, po jaru přijde léto a železo je přitahováno magnetem...
Chcete-li se dozvědět víc, volejte: osm nula nula, šest set myček! Nejrychlejšímu volajícímu pošleme kozu aljašskou!
Je možné, že organizace rodičů budou chtít tento díl zakázat, takže poslouchejte a sdílejte, než to smažou!
Znáte ten vtip, jak babička měla dvě koťátka, a aby se jí nepletly, tak jedno pojmenovala Mourek a druhé utopila v rybníce? Tak s tímhle kocourem by se jí to fakt nepovedlo!
No jasně, to přeci víte, to není třeba dlouze vysvětlovat, někteří z vás i prakticky prokázali, že to umí, ale teď nemáme, prosím pěkně, hodinu sexuální výchovy, ale hodinu biologie, a řekneme si to, co v učebnicích biologie, alespoň za našich mladých let, odbyli jednou větou...
Dnešní epizoda je, omlouvám se, o něco delší. SHC, neboli Spontaneous Human Combustion, po česku Spontánní uhoření člověka, je fenomén sice zřídka pozorovaný, nevysvětlený, ale dobře zdokumentovaný a děsivý. Proto jsem si dovolil o něm mluvit skoro devět minut.
Ďas mořský má o partnery nouzi, takže jakmile na nějakého narazí, drží se ho zuby nehty. Doslova.