Hora svaté Heleny

28. 11. 2023 - délka epizody 00:03:49

Stránka epizody


Přispějte na provoz

Přepis

Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.

00:00:22,450 Když jsem napsal svoji knížku o elektronice, tak se to v ní hemžilo samými výrazy jako watt, volt, ampér. Samozřejmě, všechno to jsou fyzikální jednotky. A nějak jsme se o tom bavili s kolegou Milošem Čermákem a došli jsme k tomu, že je zvláštní, kolik fyzikálních jednotek je pojmenováno po mužích, fyzicích, a jak málo jich je pojmenováno

00:00:49,700 po ženách. Chvíli jsme se přeli o tom, jestli vůbec nějaká fyzikální jednotka je pojmenována po ženě, a z tohoto sporu jsme se dostali do diskuze o tom, jestli ženy vědkyně bývají také zdrojem nějakých pojmenování, minimálně aspoň v přírodních vědách nebo v matematice, řekněme. A tak jsme přemýšleli a vzpomínali na to, jaké slavné matematičky známe, a asi po třech minutách usilovného namáhání

00:01:19,950 jsem vykřikl Heuréka!, já přeci jenom jednu znám, protože jsem si vzpomněl na to, že jsem někdy v osmdesátém osmém či devátém roce četl článek v tehdejší Vědě a technice mládeži o fraktálech. A právě v tomto článku o fraktálech byla zmíněna známá křivka Kochové, takže jsme začali hledat, abychom si ověřili, jestli mi paměť slouží, a opravdu mi slouží velmi dobře.

00:01:48,020 Našli jsme hned několik zmínek o této křivce, dokonce jsme našli i informaci, že křivka nese jméno po švédské matematičce Helze Kochové, a když jsme hledali její fotografii, tak jsme zjistili, že to je fousatý chlap v klobouku, který se jmenuje Helge von Koch.

00:02:08,290 Ano, samozřejmě, Helge je ve švédštině mužské jméno,

00:02:14,440 takže žádná Helga Kochová, bohužel, je mi líto.

00:02:18,210 V 80. letech totiž internety nebyly, nikdo neměl možnost si jen tak nějaké tvrzení ověřit, a člověk, který ten článek psal, prostě viděl Helge, vzpomněl si na Helgu, a udělal matematičku Kochovou. A bohužel, dodneška křivka Kochové v češtině straší. Něco podobného se podařilo Františku Fukovi, který psal tehdy na konci 80. let průvodce světem počítačových her a u jedné

00:02:48,700 počítačové hry tam zmínil, že její autorkou byla Sandy White, jedna z mála žen, která psala hry na ZX Spectrum, a pak se ukázalo, že Sandy White je chlápek, protože Sandy není úplně vždy ženské jméno. A totéž platí i o Hoře Svaté Heleny. Ano, já vím, máme ostrov Svaté Heleny,

00:03:11,840 Napoleon by mohl vyprávět své, ale Hora Svaté Heleny není horou svaté Heleny, natož sopkou svaté Heleny, je to Hora Saint Helens, a to proto, že se nejmenuje po svaté Heleně, ale po diplomatu a hlavním tajemníku pro Irsko, který se jmenoval Alleyne Fitzherbert a dostal titul Baron St Helens.

00:03:38,670 A po něm se tato hora jmenuje.

Napadlo vás někdy, proč si nepamatujete věci z mládí? Proč bloudící člověk má tendenci chodit v pravotočivých kruzích? Jak se z černocha může stát běloch? Přemýšleli jste nad tím, proč si někdo myslí, že Země je plochá a nad Antarktidou je zakázané pásmo? A když letí moucha nohama dolů a přistane na stropě, jak se otočí, jestli do boku, nebo do protisměru?
Já jo. A řeknu vám to během dvou minut. Jediný podcast, u jehož epizod neusnete.

Pošlete mi audio vzkaz

Klikněte na tlačítko výše a můžete mi, pokud máte mikrofon, nahrát krátký vzkaz (do 60 sekund) a poslat. Pokud to uděláte, tak prosím berte na vědomí, že část vzkazu nebo celý mohu použít v podcastu.
PS: Jestli chcete reakci nebo odpověď, tak mi řekněte, jak vás mám kontaktovat.

Předchozí epizody

Špetku kostíku

26. 11. 2023 / délka epizody: 00:11:48

Žíhej špetku kostíku kosoměrným osvitem... Pak vzplane velké světlo.

Kdo kde zachází, tam taky schází

24. 11. 2023 / délka epizody: 00:03:17

V holobytě, na úbytě, uprostřed vakací...

LP: Kanibal

11. 11. 2023 / délka epizody: 00:15:48

Jak moc nevkusný musím být, abych do podtitulu téhleté epizody napsal: "Tyhlety kanibaly, ty já přímo žeru!"?

Mozek, ten velký fabulátor

1. 11. 2023 / délka epizody: 00:12:09

Jak se žije s půlkou mozku? A co děláme s těmi vědomostmi, které známe, ale nevíme o nich?

Pes na stopě

23. 10. 2023 / délka epizody: 00:06:51

Běžet půl kilometru potokem rozhodně nikomu neuškodí... I ten pes se rád osvěží!

Františkovo pálení

19. 10. 2023 / délka epizody: 00:03:50

Budete na Vánoce pálit Františka, nebo Žáhu?

Kde je moře z kopce?

16. 10. 2023 / délka epizody: 00:05:12

Do jedné ruky vodní lyže-sjezdovky, do druhé vodní vosk, a hurá na kopec!


(Obrázek: snímek Země z družice GOCE, autor: ESA)

Vanilkový misionář

15. 10. 2023 / délka epizody: 00:12:36

Co má společného misionář a vanilka? A jak se správně puritánsky provozuje sex?

Hajnej Kuba

14. 10. 2023 / délka epizody: 00:04:41

O tom, jak hajnej nabil pušku...


(Na přání pana Pavla - díky za tip!)

Horký kafe

11. 10. 2023 / délka epizody: 00:08:51

Tak co, potřebujete upozornění, že je kafe horký?

Šibolet

10. 10. 2023 / délka epizody: 00:04:10

Viděl jsem šibolet po obloze letět

Směřoval k zenitu, na zem vrhal stín

Náhle ho spatřila doktorka Mrázová

Běží za manželem, doktorem Mrázem.


Doktor Mráz utíká a myslí na ženu

"Kde já ten šibolet teď honem seženu?!"

Co je to podcast, babičko?

9. 10. 2023 / délka epizody: 00:08:19

Než se začnete rozčilovat, proč se domovské stránce říká blog a proč se místo románu říká knížka, tak byste měli vědět, proč se rozhovorům říká podcast...

SPECIÁL: Jste blázni?

4. 9. 2023 / délka epizody: 01:49:13

Psychické nemoci mají zvláštní pozici. Na jednu stranu jimi lidé lehkomyslně hází, tenhle je depkař, tamten schízuje, tihle mají OCD a ostatní jsou blázni - a ani si neuvědomují, co vlastně říkají. Zároveň se ale psychických nemocí a nemocných neskutečně bojí a straní. A k tomu všemu většina lidí o psychických nemocích skoro nic neví; nerozlišují, jestli je někdo dekompenzovaný schizofrenik, oligofrenik, nebo jestli má depresi, všechno pro ně spadá do škatulky "psychiatrické problémy" a jsou schopni se k člověku s depresí chovat, jako by měl bludy...


Přidejte si k tomu neuvěřitelné množství mýtů, nesmyslů a "lidových moudrostí", atmosféru stigmatizace psychických nemocí a zároveň pohrdání "bláznama", a máte přesný obraz společnosti, kde lidé s psychickými nemocemi trpí víc, než by museli: bojí se vyhledat léčbu a často se oprávněně bojí, že léčba na nich nechá vypálený cejch: "Je to blázen!"

SPECIÁL: Po cestě růžového slona

12. 8. 2023 / délka epizody: 01:26:00

Jsou témata, u kterých si každý myslí, že o nich je dostatečně informován na to, aby se mohl vyjádřit. Takhle třeba získali lidovci, bůhví proč, dojem, že jsou povoláni vyjadřovat se k záležitostem, jako je stejnopohlavní manželství nebo užívání drog.


Zrovna to druhé téma rezonuje veřejným prostorem a vyjadřují se k němu všichni, ovšem jen málo lidí informovaně, a naprostý zlomeček lidí kompetentně.


Cílem Faktoidu je říct něco zajímavého - a snad se mi to podaří i tentokrát. Tento Faktoid bude věnovaný drogám. Ale ne v takovém duchu, v jakém to předvádí osvětové příručky, televizní seriály a přednášky policajtů na střední škole. Zkusím vám předat informace, které najdete třeba v Klinické toxikologii, v učebnicích psychiatrie, adiktologie, v lékopisech a v dalších odborných materiálech. Neřeknu vám, co je "mňaučko" a jak se účinkem liší od "párna", ale budete mít hrubý přehled a orientaci v drogách, jejich typech a jejich účincích.


Informovanost, věcná a nehysterická, je totiž podle mne nejlepší prevence.


(O hudební doprovod se postarali: Plastici, Progress, Vanessa, Zdeněk Liška, Pink Floyd a Blue Oyster Cult. Obrazový doprovod: Midjourney.)

SPECIÁL: Véna s kudlou

11. 8. 2023 / délka epizody: 01:12:54

Speciální epizoda Faktoidu, tentokrét s tématem "vraždy" a s několika ilustračními příběhy, abyste, až zase bude probíhat médii nějaký kriminální případ, nepodléhali pokušení říkat něco o zkaženosti dnešní doby a idealizovat si dobu minulou.