Pes na stopě

23. 10. 2023 - délka epizody 00:06:51

Stránka epizody


Přispějte na provoz

Přepis

Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.

00:00:22,170 Ve Faktoidech se snažím, abych vám říkal věci nejenom takové, které jsou zajímavé a zábavné, ale i věci, které prakticky použijete při svém běžném denním konání. Dnešní epizoda bude přesně taková. Jistě se vám už mnohokrát stalo, že jste potřebovali utíkat před policií, policie za vámi běžela, používala stopařské psy, a vy jste utíkali a snažili jste se je setřást

00:00:51,460 z vlastní stopy. Předpokládám, že jste dělali všechno to, co dělají hrdinové v televizních filmech a seriálech. To znamená, že jste do cesty pronásledovatelům za sebe shazovali různé překážky a že jste běželi potokem, abyste setřásli psy.

00:01:11,060 Bohužel shazování překážek zdrží spíš vás než pronásledovatele, to byste museli mít opravdu obzvláštní štěstí a běžet úzkou uličkou, kde jedním rychlým trhnutím za sebe shodíte tolik materiálu, že to pronásledovatelé nebudou moct rychle ani přelézt ani přeskočit. A co se běhání potokem týče, tak proti gustu žádný dišputát. Pokud se chcete proběhnout potokem,

00:01:41,340 tak se potokem proběhněte, můžete k tomu mít milion různých důvodů, ale měli byste vědět, že psi dokážou cítit stopu i na vodě.

00:01:52,890 Takže pokud jdete několik set metrů vodou, a myslíte si, že voda odplaví váš pach a pes pak bude jako trotl pobíhat po břehu a nebude vědět, kam má jít, tak se bohužel mýlíte.

00:02:08,470 Ono to hodně souvisí s tím, jak lidský pach funguje. Pes, nebo obecně jakékoliv zvíře, které vás je schopno vystopovat, jde opravdu po stopách vašeho pachu, ale lidský pach se nepředává pouze dotykem. Kdyby to tak opravdu bylo, tak pes cítí, že vám páchnou boty, lépe řečeno podrážky. Jenže tak to není, vy samozřejmě páchnete úplně celý. Promiňte, tahle věta, možná vyzněla jinak, než jsem ji myslel, řeknu to tedy jinak.

00:02:42,640 Lidský pach je komplexem mnoha desítek různých pachů, a právě jejich vzájemný poměr a vzájemná kombinace dělá z pachu to unikátní, co dokáže pes poznat.

00:02:57,670 Pach je tvořen samozřejmě nějakými chemickými látkami a molekuly těchto látek jsou vylučovány převážně lidskou kůží. Takže si představte, že když v klidu stojíte, tak vaše kůže vydechuje molekuly, a vy, jak se lehce pohybujete a jak se lehce potíte a odpařuje se pot z vaší kůže, tak se tyto látky dostávají do prostoru a postupem času klesají níž a níž, až dopadnou na zem. Můžete si to představit podobně, jako když máte suchou kůži,

00:03:29,700 ta se pomaloučku odlupuje a odpadává a zůstává na zemi, takže za vámi zůstává stopa, která je tvořená, zjednodušeně řečeno, napadanými molekulami vašeho pachu. Tyto molekuly padnou na zem a u země chvíli leží, což je ta čerstvá stopa, po které pes krásně jde, a postupem času se rozptýlí do okolí a smíchají se s dalšími

00:03:59,970 pachy, a stopa postupně zmizí. Na rychlost mizení stopy má vliv mnoho faktorů, a ze všeho nejvíc má na kvalitu a trvanlivost stopy, vliv teplota a vlhkost.

00:04:14,400 Zjednodušeně lze říct, že když je vyšší teplota a nižší vlhkost, tak se látky snadno odpařují a dostávají se do prostoru, takže se stopa ničí. Naopak při teplotách nižších a při větší vlhkosti se téměř nic neodpařuje, protože atmosféra je nasycená a chladná, a stopa tak zůstává konzervována několik hodin.

00:04:40,060 Tedy jinými slovy, pokud chcete setřást psa, který jde po vaší stopě, tak je k tomu ideální letní poledne, když slunce pálí a zem je vyprahlá.

00:04:53,110 Naproti tomu ideální způsob, jak nechat svoji stopu mnoho hodin položenou, je procházet se pozdě v noci až brzo ráno, kdy je země nejstudenější

00:05:07,030 a nad zemí se vznáší tenká vrstva mlhy, ideálně podzimní ráno kolem čtvrté hodiny, tak v takovou chvíli vás ten pes vystopuje ještě mnoho hodin. A když v takové situaci půjdete tím potokem, tak váš pach bude z vašeho těla postupně klesat níž a níž, až k vodní hladině, kde je velmi vysoká vlhkost těsně nad tou hladinou, a tam, v té tenké vrstvě,

00:05:37,910 bude zůstávat mnoho a mnoho hodin, takže pes samozřejmě nebude čuchat ve vodě, ale čuchá těsně nad vodou, a těsně nad vodou ta pachová stopa zůstává velmi dlouho, takže pokud utíkáte z místa trestného činu a za vámi běží policie a vede je pes,

00:05:59,880 tak běžet potokem může být tak maximálně vítané osvěžení před tím, než půjdete do basy, ale rozhodně, rozhodně toho psa ze stopy nesetřese a nezmate. Navíc opravdu vycvičený pes vás nevyčuchá jenom několik hodin, ale třeba i po dvou dnech.

00:06:20,630 A mimochodem, když na útěku budete odhazovat pistoli a hodíte ji do vody a budete si myslet, že pak ten pes na té pistoli neucítí, že jste ji drželi v ruce, tak se mýlíte, i když bude ten předmět ležet ve vodě třeba hodinu, tak policejní pes dokáže cítit toho člověka, který danou věc naposledy držel v ruce.

Napadlo vás někdy, proč si nepamatujete věci z mládí? Proč bloudící člověk má tendenci chodit v pravotočivých kruzích? Jak se z černocha může stát běloch? Přemýšleli jste nad tím, proč si někdo myslí, že Země je plochá a nad Antarktidou je zakázané pásmo? A když letí moucha nohama dolů a přistane na stropě, jak se otočí, jestli do boku, nebo do protisměru?
Já jo. A řeknu vám to během dvou minut. Jediný podcast, u jehož epizod neusnete.

Pošlete mi audio vzkaz

Klikněte na tlačítko výše a můžete mi, pokud máte mikrofon, nahrát krátký vzkaz (do 60 sekund) a poslat. Pokud to uděláte, tak prosím berte na vědomí, že část vzkazu nebo celý mohu použít v podcastu.
PS: Jestli chcete reakci nebo odpověď, tak mi řekněte, jak vás mám kontaktovat.

Předchozí epizody

Františkovo pálení

19. 10. 2023 / délka epizody: 00:03:50

Budete na Vánoce pálit Františka, nebo Žáhu?

Kde je moře z kopce?

16. 10. 2023 / délka epizody: 00:05:12

Do jedné ruky vodní lyže-sjezdovky, do druhé vodní vosk, a hurá na kopec!


(Obrázek: snímek Země z družice GOCE, autor: ESA)

Vanilkový misionář

15. 10. 2023 / délka epizody: 00:12:36

Co má společného misionář a vanilka? A jak se správně puritánsky provozuje sex?

Hajnej Kuba

14. 10. 2023 / délka epizody: 00:04:41

O tom, jak hajnej nabil pušku...


(Na přání pana Pavla - díky za tip!)

Horký kafe

11. 10. 2023 / délka epizody: 00:08:51

Tak co, potřebujete upozornění, že je kafe horký?

Šibolet

10. 10. 2023 / délka epizody: 00:04:10

Viděl jsem šibolet po obloze letět

Směřoval k zenitu, na zem vrhal stín

Náhle ho spatřila doktorka Mrázová

Běží za manželem, doktorem Mrázem.


Doktor Mráz utíká a myslí na ženu

"Kde já ten šibolet teď honem seženu?!"

Co je to podcast, babičko?

9. 10. 2023 / délka epizody: 00:08:19

Než se začnete rozčilovat, proč se domovské stránce říká blog a proč se místo románu říká knížka, tak byste měli vědět, proč se rozhovorům říká podcast...

SPECIÁL: Jste blázni?

4. 9. 2023 / délka epizody: 01:49:13

Psychické nemoci mají zvláštní pozici. Na jednu stranu jimi lidé lehkomyslně hází, tenhle je depkař, tamten schízuje, tihle mají OCD a ostatní jsou blázni - a ani si neuvědomují, co vlastně říkají. Zároveň se ale psychických nemocí a nemocných neskutečně bojí a straní. A k tomu všemu většina lidí o psychických nemocích skoro nic neví; nerozlišují, jestli je někdo dekompenzovaný schizofrenik, oligofrenik, nebo jestli má depresi, všechno pro ně spadá do škatulky "psychiatrické problémy" a jsou schopni se k člověku s depresí chovat, jako by měl bludy...


Přidejte si k tomu neuvěřitelné množství mýtů, nesmyslů a "lidových moudrostí", atmosféru stigmatizace psychických nemocí a zároveň pohrdání "bláznama", a máte přesný obraz společnosti, kde lidé s psychickými nemocemi trpí víc, než by museli: bojí se vyhledat léčbu a často se oprávněně bojí, že léčba na nich nechá vypálený cejch: "Je to blázen!"

SPECIÁL: Po cestě růžového slona

12. 8. 2023 / délka epizody: 01:26:00

Jsou témata, u kterých si každý myslí, že o nich je dostatečně informován na to, aby se mohl vyjádřit. Takhle třeba získali lidovci, bůhví proč, dojem, že jsou povoláni vyjadřovat se k záležitostem, jako je stejnopohlavní manželství nebo užívání drog.


Zrovna to druhé téma rezonuje veřejným prostorem a vyjadřují se k němu všichni, ovšem jen málo lidí informovaně, a naprostý zlomeček lidí kompetentně.


Cílem Faktoidu je říct něco zajímavého - a snad se mi to podaří i tentokrát. Tento Faktoid bude věnovaný drogám. Ale ne v takovém duchu, v jakém to předvádí osvětové příručky, televizní seriály a přednášky policajtů na střední škole. Zkusím vám předat informace, které najdete třeba v Klinické toxikologii, v učebnicích psychiatrie, adiktologie, v lékopisech a v dalších odborných materiálech. Neřeknu vám, co je "mňaučko" a jak se účinkem liší od "párna", ale budete mít hrubý přehled a orientaci v drogách, jejich typech a jejich účincích.


Informovanost, věcná a nehysterická, je totiž podle mne nejlepší prevence.


(O hudební doprovod se postarali: Plastici, Progress, Vanessa, Zdeněk Liška, Pink Floyd a Blue Oyster Cult. Obrazový doprovod: Midjourney.)

SPECIÁL: Véna s kudlou

11. 8. 2023 / délka epizody: 01:12:54

Speciální epizoda Faktoidu, tentokrét s tématem "vraždy" a s několika ilustračními příběhy, abyste, až zase bude probíhat médii nějaký kriminální případ, nepodléhali pokušení říkat něco o zkaženosti dnešní doby a idealizovat si dobu minulou.

Sezóna

15. 6. 2023 / délka epizody: 00:03:13

Co si počít s nadcházející letní sezónou? A co se sezónou dovolených, hub a klíšťat?


Perioda

14. 6. 2023 / délka epizody: 00:04:38

Nula celá jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest ... Krát 999


Potem ku zdraví

12. 6. 2023 / délka epizody: 00:04:05

Co ještě se vám vyplaví v sauně?


Lejeme!

12. 6. 2023 / délka epizody: 00:08:06

Když už něco děláte, tak si o tom aspoň něco zjistěte!


Desetina mozku

11. 6. 2023 / délka epizody: 00:02:34

A to víte, že... teda... jasně, že to víte!