Kde je moře z kopce?
Do jedné ruky vodní lyže-sjezdovky, do druhé vodní vosk, a hurá na kopec!
(Obrázek: snímek Země z družice GOCE, autor: ESA)
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:22,770 Je říjen, brzy bude prosinec, budou Vánoce, a na Vánoce budeme pálit františka. Všichni Františkové se jmenují po jednom jediném, a to po svatém Františkovi z Assisi. Svatý František z Assisi se původně jmenoval Giovanni Bernardone, ale měl francouzskou maminku a od ní se naučil docela dobře francouzsky, a proto mu jeho otec přezdíval Francesco, tedy něco jako malý Francouz, Francouzek.
00:00:53,180 A když pak Giovanni vstoupil do řádu, tak si právě toto jméno Francesco vybral jako své řeholní jméno a svým životem ho tak proslavil, že si ho na jeho počest dávali jiní lidé. Takhle vzniklo jméno Francesco, dostalo se do jiných jazyků a v češtině zdomácnělo jako František.
00:01:14,170 Ovšem ten františek, co ho pálíme na Vánoce, není tenhleten. Samozřejmě doslova to není on, ale ani to pojmenování nepochází od Františka z Assisi, to, co pálíme na Vánoce, dostalo svoje jméno z anglického slova frankincense,
00:01:30,280 což je složenina z původem francouzských slov Frank incense, tedy čisté kadidlo. Frank je francouzsky čistý a pochází to z germánského slova frank a tímto slovem si říkal jeden germánský kmen, Frankové, byli čistí, ti obsadili část staré Gallie, a ta tak dostala název Francie, právě od Franků. A ta druhá půlka složeniny je od latinského slova incensium, které bylo odvozeno od slova candere,
00:02:00,350 což znamená být rozpálen. Františkovi se v Čechách někdy říká Fanda nebo Fanoušek,
00:02:07,440 což splývá s označením sportovního nadšence nebo obecně kohokoliv nadšeného. Říká se, že je fanda do sportu, fanoušek Sparty, fanoušek Slávie, fanoušek motorových sportů, fanoušek létání a tak dále.
00:02:25,170 Zní to tak jako mazlivě, domácky a příjemně, a úplně přesně to nesedí třeba s obrázkem fanoušků Sparty či Baníku, kteří jsou někde ožralí, řvoucí a dělající bordel. Dokonce někteří říkají, že právě tato ožralá řvoucí individua dělají fanouškům a fandění ostudu. Jenže fanoušek, míněno v tom sportovním smyslu toho nadšence a příznivce, pochází nikoliv ze jména František,
00:02:56,790 ale z latinského slova fanaticus. Slovo fanaticus znamenalo v latině náboženského náruživce, člověka, který byl posedlý náboženstvím, protože fanum bylo latinsky svatyně nebo chrám. Takže znáte slova jako profánní a profanace neboli znesvěcení - nějakého chrámu, něčeho svatého.
00:03:19,420 A fanaticus se do češtiny dostal jako prostý fanatik, ovšem od stejného základu vzniklo i to označení sportovního či jiného nadšence.
00:03:31,760 Takže sportovní a jiní fanoušci nemají etymologicky nic společného s Františkem, natož s tím z Assisi, ale s fanatikem.
Do jedné ruky vodní lyže-sjezdovky, do druhé vodní vosk, a hurá na kopec!
(Obrázek: snímek Země z družice GOCE, autor: ESA)
Co má společného misionář a vanilka? A jak se správně puritánsky provozuje sex?
O tom, jak hajnej nabil pušku...
(Na přání pana Pavla - díky za tip!)
Viděl jsem šibolet po obloze letět
Směřoval k zenitu, na zem vrhal stín
Náhle ho spatřila doktorka Mrázová
Běží za manželem, doktorem Mrázem.
Doktor Mráz utíká a myslí na ženu
"Kde já ten šibolet teď honem seženu?!"
Než se začnete rozčilovat, proč se domovské stránce říká blog a proč se místo románu říká knížka, tak byste měli vědět, proč se rozhovorům říká podcast...
Psychické nemoci mají zvláštní pozici. Na jednu stranu jimi lidé lehkomyslně hází, tenhle je depkař, tamten schízuje, tihle mají OCD a ostatní jsou blázni - a ani si neuvědomují, co vlastně říkají. Zároveň se ale psychických nemocí a nemocných neskutečně bojí a straní. A k tomu všemu většina lidí o psychických nemocích skoro nic neví; nerozlišují, jestli je někdo dekompenzovaný schizofrenik, oligofrenik, nebo jestli má depresi, všechno pro ně spadá do škatulky "psychiatrické problémy" a jsou schopni se k člověku s depresí chovat, jako by měl bludy...
Přidejte si k tomu neuvěřitelné množství mýtů, nesmyslů a "lidových moudrostí", atmosféru stigmatizace psychických nemocí a zároveň pohrdání "bláznama", a máte přesný obraz společnosti, kde lidé s psychickými nemocemi trpí víc, než by museli: bojí se vyhledat léčbu a často se oprávněně bojí, že léčba na nich nechá vypálený cejch: "Je to blázen!"
Jsou témata, u kterých si každý myslí, že o nich je dostatečně informován na to, aby se mohl vyjádřit. Takhle třeba získali lidovci, bůhví proč, dojem, že jsou povoláni vyjadřovat se k záležitostem, jako je stejnopohlavní manželství nebo užívání drog.
Zrovna to druhé téma rezonuje veřejným prostorem a vyjadřují se k němu všichni, ovšem jen málo lidí informovaně, a naprostý zlomeček lidí kompetentně.
Cílem Faktoidu je říct něco zajímavého - a snad se mi to podaří i tentokrát. Tento Faktoid bude věnovaný drogám. Ale ne v takovém duchu, v jakém to předvádí osvětové příručky, televizní seriály a přednášky policajtů na střední škole. Zkusím vám předat informace, které najdete třeba v Klinické toxikologii, v učebnicích psychiatrie, adiktologie, v lékopisech a v dalších odborných materiálech. Neřeknu vám, co je "mňaučko" a jak se účinkem liší od "párna", ale budete mít hrubý přehled a orientaci v drogách, jejich typech a jejich účincích.
Informovanost, věcná a nehysterická, je totiž podle mne nejlepší prevence.
(O hudební doprovod se postarali: Plastici, Progress, Vanessa, Zdeněk Liška, Pink Floyd a Blue Oyster Cult. Obrazový doprovod: Midjourney.)
Speciální epizoda Faktoidu, tentokrét s tématem "vraždy" a s několika ilustračními příběhy, abyste, až zase bude probíhat médii nějaký kriminální případ, nepodléhali pokušení říkat něco o zkaženosti dnešní doby a idealizovat si dobu minulou.
Co si počít s nadcházející letní sezónou? A co se sezónou dovolených, hub a klíšťat?
Nula celá jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest ... Krát 999
Když už něco děláte, tak si o tom aspoň něco zjistěte!