Františkovo pálení

19. 10. 2023 - délka epizody 00:03:50

Stránka epizody


Přispějte na provoz

Přepis

Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.

00:00:22,770 Je říjen, brzy bude prosinec, budou Vánoce, a na Vánoce budeme pálit františka. Všichni Františkové se jmenují po jednom jediném, a to po svatém Františkovi z Assisi. Svatý František z Assisi se původně jmenoval Giovanni Bernardone, ale měl francouzskou maminku a od ní se naučil docela dobře francouzsky, a proto mu jeho otec přezdíval Francesco, tedy něco jako malý Francouz, Francouzek.

00:00:53,180 A když pak Giovanni vstoupil do řádu, tak si právě toto jméno Francesco vybral jako své řeholní jméno a svým životem ho tak proslavil, že si ho na jeho počest dávali jiní lidé. Takhle vzniklo jméno Francesco, dostalo se do jiných jazyků a v češtině zdomácnělo jako František.

00:01:14,170 Ovšem ten františek, co ho pálíme na Vánoce, není tenhleten. Samozřejmě doslova to není on, ale ani to pojmenování nepochází od Františka z Assisi, to, co pálíme na Vánoce, dostalo svoje jméno z anglického slova frankincense,

00:01:30,280 což je složenina z původem francouzských slov Frank incense, tedy čisté kadidlo. Frank je francouzsky čistý a pochází to z germánského slova frank a tímto slovem si říkal jeden germánský kmen, Frankové, byli čistí, ti obsadili část staré Gallie, a ta tak dostala název Francie, právě od Franků. A ta druhá půlka složeniny je od latinského slova incensium, které bylo odvozeno od slova candere,

00:02:00,350 což znamená být rozpálen. Františkovi se v Čechách někdy říká Fanda nebo Fanoušek,

00:02:07,440 což splývá s označením sportovního nadšence nebo obecně kohokoliv nadšeného. Říká se, že je fanda do sportu, fanoušek Sparty, fanoušek Slávie, fanoušek motorových sportů, fanoušek létání a tak dále.

00:02:25,170 Zní to tak jako mazlivě, domácky a příjemně, a úplně přesně to nesedí třeba s obrázkem fanoušků Sparty či Baníku, kteří jsou někde ožralí, řvoucí a dělající bordel. Dokonce někteří říkají, že právě tato ožralá řvoucí individua dělají fanouškům a fandění ostudu. Jenže fanoušek, míněno v tom sportovním smyslu toho nadšence a příznivce, pochází nikoliv ze jména František,

00:02:56,790 ale z latinského slova fanaticus. Slovo fanaticus znamenalo v latině náboženského náruživce, člověka, který byl posedlý náboženstvím, protože fanum bylo latinsky svatyně nebo chrám. Takže znáte slova jako profánní a profanace neboli znesvěcení - nějakého chrámu, něčeho svatého.

00:03:19,420 A fanaticus se do češtiny dostal jako prostý fanatik, ovšem od stejného základu vzniklo i to označení sportovního či jiného nadšence.

00:03:31,760 Takže sportovní a jiní fanoušci nemají etymologicky nic společného s Františkem, natož s tím z Assisi, ale s fanatikem.

Napadlo vás někdy, proč si nepamatujete věci z mládí? Proč bloudící člověk má tendenci chodit v pravotočivých kruzích? Jak se z černocha může stát běloch? Přemýšleli jste nad tím, proč si někdo myslí, že Země je plochá a nad Antarktidou je zakázané pásmo? A když letí moucha nohama dolů a přistane na stropě, jak se otočí, jestli do boku, nebo do protisměru?
Já jo. A řeknu vám to během dvou minut. Jediný podcast, u jehož epizod neusnete.

Pošlete mi audio vzkaz

Klikněte na tlačítko výše a můžete mi, pokud máte mikrofon, nahrát krátký vzkaz (do 60 sekund) a poslat. Pokud to uděláte, tak prosím berte na vědomí, že část vzkazu nebo celý mohu použít v podcastu.
PS: Jestli chcete reakci nebo odpověď, tak mi řekněte, jak vás mám kontaktovat.

Předchozí epizody

Kde je moře z kopce?

16. 10. 2023 / délka epizody: 00:05:12

Do jedné ruky vodní lyže-sjezdovky, do druhé vodní vosk, a hurá na kopec!


(Obrázek: snímek Země z družice GOCE, autor: ESA)

Vanilkový misionář

15. 10. 2023 / délka epizody: 00:12:36

Co má společného misionář a vanilka? A jak se správně puritánsky provozuje sex?

Hajnej Kuba

14. 10. 2023 / délka epizody: 00:04:41

O tom, jak hajnej nabil pušku...


(Na přání pana Pavla - díky za tip!)

Horký kafe

11. 10. 2023 / délka epizody: 00:08:51

Tak co, potřebujete upozornění, že je kafe horký?

Šibolet

10. 10. 2023 / délka epizody: 00:04:10

Viděl jsem šibolet po obloze letět

Směřoval k zenitu, na zem vrhal stín

Náhle ho spatřila doktorka Mrázová

Běží za manželem, doktorem Mrázem.


Doktor Mráz utíká a myslí na ženu

"Kde já ten šibolet teď honem seženu?!"

Co je to podcast, babičko?

9. 10. 2023 / délka epizody: 00:08:19

Než se začnete rozčilovat, proč se domovské stránce říká blog a proč se místo románu říká knížka, tak byste měli vědět, proč se rozhovorům říká podcast...

SPECIÁL: Jste blázni?

4. 9. 2023 / délka epizody: 01:49:13

Psychické nemoci mají zvláštní pozici. Na jednu stranu jimi lidé lehkomyslně hází, tenhle je depkař, tamten schízuje, tihle mají OCD a ostatní jsou blázni - a ani si neuvědomují, co vlastně říkají. Zároveň se ale psychických nemocí a nemocných neskutečně bojí a straní. A k tomu všemu většina lidí o psychických nemocích skoro nic neví; nerozlišují, jestli je někdo dekompenzovaný schizofrenik, oligofrenik, nebo jestli má depresi, všechno pro ně spadá do škatulky "psychiatrické problémy" a jsou schopni se k člověku s depresí chovat, jako by měl bludy...


Přidejte si k tomu neuvěřitelné množství mýtů, nesmyslů a "lidových moudrostí", atmosféru stigmatizace psychických nemocí a zároveň pohrdání "bláznama", a máte přesný obraz společnosti, kde lidé s psychickými nemocemi trpí víc, než by museli: bojí se vyhledat léčbu a často se oprávněně bojí, že léčba na nich nechá vypálený cejch: "Je to blázen!"

SPECIÁL: Po cestě růžového slona

12. 8. 2023 / délka epizody: 01:26:00

Jsou témata, u kterých si každý myslí, že o nich je dostatečně informován na to, aby se mohl vyjádřit. Takhle třeba získali lidovci, bůhví proč, dojem, že jsou povoláni vyjadřovat se k záležitostem, jako je stejnopohlavní manželství nebo užívání drog.


Zrovna to druhé téma rezonuje veřejným prostorem a vyjadřují se k němu všichni, ovšem jen málo lidí informovaně, a naprostý zlomeček lidí kompetentně.


Cílem Faktoidu je říct něco zajímavého - a snad se mi to podaří i tentokrát. Tento Faktoid bude věnovaný drogám. Ale ne v takovém duchu, v jakém to předvádí osvětové příručky, televizní seriály a přednášky policajtů na střední škole. Zkusím vám předat informace, které najdete třeba v Klinické toxikologii, v učebnicích psychiatrie, adiktologie, v lékopisech a v dalších odborných materiálech. Neřeknu vám, co je "mňaučko" a jak se účinkem liší od "párna", ale budete mít hrubý přehled a orientaci v drogách, jejich typech a jejich účincích.


Informovanost, věcná a nehysterická, je totiž podle mne nejlepší prevence.


(O hudební doprovod se postarali: Plastici, Progress, Vanessa, Zdeněk Liška, Pink Floyd a Blue Oyster Cult. Obrazový doprovod: Midjourney.)

SPECIÁL: Véna s kudlou

11. 8. 2023 / délka epizody: 01:12:54

Speciální epizoda Faktoidu, tentokrét s tématem "vraždy" a s několika ilustračními příběhy, abyste, až zase bude probíhat médii nějaký kriminální případ, nepodléhali pokušení říkat něco o zkaženosti dnešní doby a idealizovat si dobu minulou.

Sezóna

15. 6. 2023 / délka epizody: 00:03:13

Co si počít s nadcházející letní sezónou? A co se sezónou dovolených, hub a klíšťat?


Perioda

14. 6. 2023 / délka epizody: 00:04:38

Nula celá jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest ... Krát 999


Potem ku zdraví

12. 6. 2023 / délka epizody: 00:04:05

Co ještě se vám vyplaví v sauně?


Lejeme!

12. 6. 2023 / délka epizody: 00:08:06

Když už něco děláte, tak si o tom aspoň něco zjistěte!


Desetina mozku

11. 6. 2023 / délka epizody: 00:02:34

A to víte, že... teda... jasně, že to víte!


Rozbít kadlub!

10. 6. 2023 / délka epizody: 00:02:43

Před dubem, za dubem, natlučem ti kadlubem!