Kde je moře z kopce?

16. 10. 2023 - délka epizody 00:05:12

Stránka epizody


Přispějte na provoz

Přepis

Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.

00:00:22,100 To, že Zeměkoule není žádná koule, už vědí děti na základní škole, tedy kromě plochopozemců, kteří nežijí na Zeměkouli, ale na Zemědesce. Zeměkoule není koule, ačkoliv to globus naznačuje,

00:00:36,720 a ti vzdělanější vám řeknou, že Země je elipsoid, protože je na pólech zploštělá v důsledku rotace, a ti ještě vzdělanější vám řeknou, že Země ve skutečnosti má tvar geoidu, což je geometrické těleso o tvaru Země, a tato definice byla poté, co ji schválila katedra tautologií a důkazů kruhem, obecně přijata a používá se dodnes. Vědecky neprůstřelná definice, že Země má tvar geoidu, což je těleso, které má tvar Země, je sice krásná a možná trošku k zasmání, ale otázka je, jak to tedy vlastně vypadá? A díky vesmírným sondám, které snímkují a měří gravitaci, tak dneska víme, jak přesně vypadá. Vypadá jako velmi škaredá brambora. Na zemském povrchu se totiž vyskytují místa, kde je gravitační síla vyšší, a naoplátku zase místa, kde je nižší. Asi vás nepřekvapí, že záleží hodně na tom, kolik hmoty je zrovna teď pod vámi. A vzhledem k tomu, že Země není kulečníková koule, která je naprosto homogenní a ve všech směrech stejně hustá, stejně váží, ale jedná se o velmi heterogenní útvar, někde jsou horniny, které jsou velmi husté a těžké, někde jsou naopak horniny lehké, a logicky, když máte pod sebou lehké porézní horniny, které váží míň, tak bude přitažlivá síla o něco menší, než když pod sebou budete mít nějakou velmi hustou a velmi těžkou horninu. Ve 20. století zkonstruoval nizozemský geofyzik Meinesz zařízení, které měřilo gravitaci na moři. Tomu zařízení se přezdívalo Zlaté tele, a to jednak kvůli jeho barvě, a taky proto, že když Meinesz měřil gravitaci, tak museli námořníci během toho měření zůstat naprosto nehybně ležet na svých lůžcích, a za to dostávali příplatky. Meinesz takhle strávil většinu své kariéry tím, že putoval po oceánech a mořích, na ponorkách a lodích, a měřil gravitační pole Země. Díky tomu objevil několik anomálií, tedy míst, kde je gravitační pole výrazně vyšší nebo naopak výrazně nižší než na zbytku Zeměkoule. Vysvětloval to různým složením zemských desek a jejich vzájemnými posuny, a asi největší anomálii naměřil v roce 1948 v Indickém oceánu. Dneska se jí říká IOGL neboli  Indian Ocean Geoid Low, což si můžeme přeložit jako snížení geoidu v Indickém oceánu.

00:03:29,940 V tom místě je zemská gravitace výrazně nižší, tedy přitažlivá síla je menší, tedy přitahuje míň vody a logicky hladina moře je tam nižší,

00:03:42,820 a to docela výrazně. V centru téhleté anomálie je hladina moře nižší o 106 m oproti průměru.

00:03:51,820 Odhaduje se, že tam, kde by měla být voda, by jí mělo být zhruba 100 km krychlových. Relativně nedávno se vědcům podařilo nasimulovat proces, díky kterému mohla tahle gravitační anomálie vzniknout. Nejde o nic mystického, ani magického, prostě se jenom posouvaly desky tak, že zrovna v tomto místě došlo k vývěru relativně lehkého magmatu, takže hmota, která je pod tímto místem, váží míň než

00:04:22,380 podobná hmota pod jinými místy.

00:04:25,630 Toto místo leží asi 1200 km jihozápadně od nejjižnějšího místa Indie. Nejjižnějším místem Indie je mys Comorin, a od tohoto mysu 1200 km jihozápadním směrem je tato gravitační anomálie.

00:04:44,870 Kdysi se vyprávěla taková anekdota o policistovi, co si koupil vodní lyže, a od té doby marně hledá rybník, který má hladinu z kopce. A tady, 1200 km od Indie, máte celé moře, které je z kopce a do kopce, jen to vodní lyžování vám tam moc fungovat nebude.

Napadlo vás někdy, proč si nepamatujete věci z mládí? Proč bloudící člověk má tendenci chodit v pravotočivých kruzích? Jak se z černocha může stát běloch? Přemýšleli jste nad tím, proč si někdo myslí, že Země je plochá a nad Antarktidou je zakázané pásmo? A když letí moucha nohama dolů a přistane na stropě, jak se otočí, jestli do boku, nebo do protisměru?
Já jo. A řeknu vám to během dvou minut. Jediný podcast, u jehož epizod neusnete.

Pošlete mi audio vzkaz

Klikněte na tlačítko výše a můžete mi, pokud máte mikrofon, nahrát krátký vzkaz (do 60 sekund) a poslat. Pokud to uděláte, tak prosím berte na vědomí, že část vzkazu nebo celý mohu použít v podcastu.
PS: Jestli chcete reakci nebo odpověď, tak mi řekněte, jak vás mám kontaktovat.

Předchozí epizody

Vanilkový misionář

15. 10. 2023 / délka epizody: 00:12:36

Co má společného misionář a vanilka? A jak se správně puritánsky provozuje sex?

Hajnej Kuba

14. 10. 2023 / délka epizody: 00:04:41

O tom, jak hajnej nabil pušku...


(Na přání pana Pavla - díky za tip!)

Horký kafe

11. 10. 2023 / délka epizody: 00:08:51

Tak co, potřebujete upozornění, že je kafe horký?

Šibolet

10. 10. 2023 / délka epizody: 00:04:10

Viděl jsem šibolet po obloze letět

Směřoval k zenitu, na zem vrhal stín

Náhle ho spatřila doktorka Mrázová

Běží za manželem, doktorem Mrázem.


Doktor Mráz utíká a myslí na ženu

"Kde já ten šibolet teď honem seženu?!"

Co je to podcast, babičko?

9. 10. 2023 / délka epizody: 00:08:19

Než se začnete rozčilovat, proč se domovské stránce říká blog a proč se místo románu říká knížka, tak byste měli vědět, proč se rozhovorům říká podcast...

SPECIÁL: Jste blázni?

4. 9. 2023 / délka epizody: 01:49:13

Psychické nemoci mají zvláštní pozici. Na jednu stranu jimi lidé lehkomyslně hází, tenhle je depkař, tamten schízuje, tihle mají OCD a ostatní jsou blázni - a ani si neuvědomují, co vlastně říkají. Zároveň se ale psychických nemocí a nemocných neskutečně bojí a straní. A k tomu všemu většina lidí o psychických nemocích skoro nic neví; nerozlišují, jestli je někdo dekompenzovaný schizofrenik, oligofrenik, nebo jestli má depresi, všechno pro ně spadá do škatulky "psychiatrické problémy" a jsou schopni se k člověku s depresí chovat, jako by měl bludy...


Přidejte si k tomu neuvěřitelné množství mýtů, nesmyslů a "lidových moudrostí", atmosféru stigmatizace psychických nemocí a zároveň pohrdání "bláznama", a máte přesný obraz společnosti, kde lidé s psychickými nemocemi trpí víc, než by museli: bojí se vyhledat léčbu a často se oprávněně bojí, že léčba na nich nechá vypálený cejch: "Je to blázen!"

SPECIÁL: Po cestě růžového slona

12. 8. 2023 / délka epizody: 01:26:00

Jsou témata, u kterých si každý myslí, že o nich je dostatečně informován na to, aby se mohl vyjádřit. Takhle třeba získali lidovci, bůhví proč, dojem, že jsou povoláni vyjadřovat se k záležitostem, jako je stejnopohlavní manželství nebo užívání drog.


Zrovna to druhé téma rezonuje veřejným prostorem a vyjadřují se k němu všichni, ovšem jen málo lidí informovaně, a naprostý zlomeček lidí kompetentně.


Cílem Faktoidu je říct něco zajímavého - a snad se mi to podaří i tentokrát. Tento Faktoid bude věnovaný drogám. Ale ne v takovém duchu, v jakém to předvádí osvětové příručky, televizní seriály a přednášky policajtů na střední škole. Zkusím vám předat informace, které najdete třeba v Klinické toxikologii, v učebnicích psychiatrie, adiktologie, v lékopisech a v dalších odborných materiálech. Neřeknu vám, co je "mňaučko" a jak se účinkem liší od "párna", ale budete mít hrubý přehled a orientaci v drogách, jejich typech a jejich účincích.


Informovanost, věcná a nehysterická, je totiž podle mne nejlepší prevence.


(O hudební doprovod se postarali: Plastici, Progress, Vanessa, Zdeněk Liška, Pink Floyd a Blue Oyster Cult. Obrazový doprovod: Midjourney.)

SPECIÁL: Véna s kudlou

11. 8. 2023 / délka epizody: 01:12:54

Speciální epizoda Faktoidu, tentokrét s tématem "vraždy" a s několika ilustračními příběhy, abyste, až zase bude probíhat médii nějaký kriminální případ, nepodléhali pokušení říkat něco o zkaženosti dnešní doby a idealizovat si dobu minulou.

Sezóna

15. 6. 2023 / délka epizody: 00:03:13

Co si počít s nadcházející letní sezónou? A co se sezónou dovolených, hub a klíšťat?


Perioda

14. 6. 2023 / délka epizody: 00:04:38

Nula celá jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest jedna čtyři šest ... Krát 999


Potem ku zdraví

12. 6. 2023 / délka epizody: 00:04:05

Co ještě se vám vyplaví v sauně?


Lejeme!

12. 6. 2023 / délka epizody: 00:08:06

Když už něco děláte, tak si o tom aspoň něco zjistěte!


Desetina mozku

11. 6. 2023 / délka epizody: 00:02:34

A to víte, že... teda... jasně, že to víte!


Rozbít kadlub!

10. 6. 2023 / délka epizody: 00:02:43

Před dubem, za dubem, natlučem ti kadlubem!


SPECIÁL: Revoluce ve jménu dobra

8. 6. 2023 / délka epizody: 01:30:44

Revoluce nevznikají samy od sebe; vždy je pohání někdo, kdo si usmyslel, že je potřeba změnit svět, a že to udělá. Revoluce nedělá lid, ale fanatismus a omezenost chytrých lidí. Ta největší sice proběhla před stopěti lety, ale málokdo dnes ví, jak k ní došlo a proč. Hlavně z toho důvodu, že sedmdesát let ji popisovali ti, kteří v ní zvítězili, a popisovali ji jako nevyhnutelný jev, ke kterému muselo dojít. To, co nás ve škole o ní učili, můžete z valné většiny zahodit - ale přesto tu historii musíme znát, protože možná není tak úplně historií.


Prameny + doporučení autoři a autorky: Zubov, Pipes, Applebaum, Mitrofanov, Volkogonov, ...