Vzpomínky na nebytí
Na to se pamatuju, jako by to bylo dneska!
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:14,650 Novověcí filozofové často při svých úvahách dospívali k tomu, že svět není moc dobré místo, protože je nespravedlivý, nerovný a že k nápravě této nerovnosti a nespravedlnosti musí přece vést nějaká cesta. Jako největší problém nápravy křivd a nerovností viděli dvě věci, a to soukromé vlastnictví a vládu.
00:00:43,210 V dějinách se následně pokoušeli mnozí zbavit jednoho, či dokonce obojího a vždycky to dopadlo velmi špatně. Vždycky tyhlety pokusy skončily v krvi a v utrpení.
00:00:57,430 A jediné, v čem si byli ve výsledku všichni rovni, bylo právě to, že jsou zbídačení ještě víc, než byli předtím.
00:01:06,980 Tahle myšlenka zůstala a zůstává v hlavě mnohých lidí. I přesto, že moc dobře vědí, jak to vždycky dopadlo. Komunistická věrouka, která vždy kladla ideologií nad reálná historická fakta, si dokonce svoji legitimitu odvodila od jakési hypotetické prvobytně pospolné společnosti, kde lidé prý byli šťastní, neboť neznali soukromé vlastnictví.
00:01:38,380 A neměli nad sebou žádnou vládu. Byla to pro ně ideální beztřídní společnost.
00:01:46,450 A jak už to s komunistickými halucinacemi chodívá: taková společnost nikdy neexistovala. Díky výzkumům etnologů, etnografů, kulturních antropologů a dalších vědců víme, že soukromé vlastnictví je člověku naprosto vlastní. A nejen člověku, ale i třeba vyšším primátům. Zatím každé prozkoumané lidské společenství má jakousi formu
00:02:16,470 Osobního vlastnictví. Dokonce některé indiánské kmeny měly i duševní vlastnictví, například některé písně směl zpívat pouze ten, komu patřily, nebo erb směl používat pouze ten, kdo si ho namaloval. A stejně tak se ukázalo, že i ta nejrovnostářštější společenství mají mezi sebou vždy někoho, kdo ne snad přímo vládne, ale aspoň má autoritu nad ostatními.
00:02:47,200 A ta autorita bývá odvozována nejčastěji od toho, jak moc vážený ten člověk ve společenství je, a vážený je podle toho, jestli je bohatý a štědrý.
Na to se pamatuju, jako by to bylo dneska!
Moře je úžasný ekosystém, u kterého musíme obdivovat jeho subtilní krásu a diverzitu druhů, z nichž téměř celá 4 % vás nechtějí sežrat!
Video k věci: https://www.youtube.com/watch?v=U11DgbefmQQ
Caesarovu vraždu můžeme asi považovat za první brutální čin, ne?
Bystrozrakej ne, ten tentokrát nedorazil.
Vidíte, zase je Námčechům a Námslovanům upíráno světové prvenství u nějakého vynálezu... A nakonec to je jen takový plk, no.
... a zejména o důležitosti Prahy v evropském kontextu té doby.
Když nedostanou tě cizí, dostanou tě vlastní!
Chrám svatého Víta (a Václav a Vojtěcha) je, jak známo, gotiky chlouba. Jen se toho chudák gotika nedočkala.
Berte, nebudou! Sice je v nich letošek jako přestupný rok, ale zato jsou o den posunuté, tak od března už jsou v pořádku...
"Všichni dobře víme, že..." Vždycky, když něco takového zazní, tak zpozorněte. Většinu věcí, které "všichni dobře víme", zaprvé nevíme všichni a zadruhé je možná známe úplně blbě.
Některé věci máme v životě za jasně dané: věci padají dolů, po jaru přijde léto a železo je přitahováno magnetem...
Chcete-li se dozvědět víc, volejte: osm nula nula, šest set myček! Nejrychlejšímu volajícímu pošleme kozu aljašskou!
Je možné, že organizace rodičů budou chtít tento díl zakázat, takže poslouchejte a sdílejte, než to smažou!