Jaké je první opravdové české město?
Ani Praha, ani Plzeň, ani Levý nebo jiný Hradec, dokonce ani Brno, Roudnice, Litoměřice nebo Písek...
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:03,070 Kdo by neznal španělské mušky?
00:00:06,120 Jejich pověst v mnohém přesahuje jejich skutečně reálné možnosti.
00:00:11,540 Španělské mušky jsou lidový název pro brouka, který se jmenuje puchýřník lékařský. Je to takový velice hezký zelený brouk, kovově zelený, a to, co je na něm zajímavé, je to, že vylučuje jed, který se jmenuje kantaridin.
00:00:30,580 Tento jed vylučuju jenom samci, samci jí pak její pak předávají samicím, a ta je předává vajíčkům.
00:00:38,610 A je to samozřejmě na obranu proti predátorům. Kantaridin má velice nepříjemné účinky. Když se vám dostane na kůži, tak vyvolá puchýře, které bolí a hnisají. Pokud se vám dostane do oka, můžete oslepnout, a v případě, když požijete větší množství tohoto jedu, zhruba 30 miligramů se udává,
00:01:01,460 Tak dochází k překrvení veškerých těch orgánů, které jsou v pánvi, zejména k překrvení urogenitálního systému.
00:01:10,830 To znamená, že následuje silná erekce, u žen silná pohlavní touha, a to je právě ten účinek, kvůli kterému se španělské mušky používaly a zneužívaly. Bohužel to není celé.
00:01:28,260 Kromě zmíněného překrvení ještě kantaridin způsobuje to, že narušuje stěny trávicí trubice od jícnu až po konečník, krvavé průjmy, dále způsobuje ztrátu krve, těžké narušení trávicí soustavy, močového systému,... Někdy vede až ke kolapsu ledvin, srdce, a takzvaná LD 50 neboli smrtelná dávka, která v 50 procentech případů zabije člověka,
00:01:58,230 Tak je odhadována na půl miligramu na 1kg tělesné váhy. Brouci puchýřníci se vyskytují převážně v jižní Evropě, proto ta španělská muška, ale svého příbuzného mají i u nás. Brouci puchýřníci patří do čeledi majkovitých, a u nás žije brouk, který se jmenuje majka obecná. Takový tmavý černý brouk. Jak kdyby ho Ondřej Sekora namaloval.
00:02:25,680 A tento brouk v případě nebezpečí rovněž vylučuje kantaridin z takových žláz, který má u kolenou, takže teoreticky se s kantaridinem můžete setkat i v české republice, když vyděsíte majku, tak vám vyloučí kantaridin, ale silně bych nedoporučoval cokoliv takovýho zkoušet.
00:02:46,770 A ještě samozřejmě taková jedna věc: když si koupíte v sexshopu něco, co se jmenuje španělské mušky, tak vězte, že to okolo španělských mušek ani neproběhlo. Jsou v tom většinou jenom nějaké aminokyseliny, které trošičku podporují erekci a podobné věci. Ale rozhodně v tom nejsou španělské mouchy, není v tom kantaridin a nedělá to to, co se od španělských much očekává.
00:03:18,870 Popravdě řečeno, to nedělá většině lidí skoro nic.
00:03:24,070 A v těch návodech ke španělským muškám jsou uvedené perly typu "čím romantičtější a svůdnější a erotičtější dusno doma vytvoříte, tím líp budou účinkovat," takže vlastně skoro možná placebo.
Ani Praha, ani Plzeň, ani Levý nebo jiný Hradec, dokonce ani Brno, Roudnice, Litoměřice nebo Písek...
Dvanáctá epizoda není tuctová, neboť se v ní dozvíte, kdo za volantem sedí v klobouku a proč to, u všech všudy, dělá...
Za jak dlouho se dozvíme, že zmizelo Slunce?
Nikdo nechce chodit do práce na šestou. Ale nemůže za to ani starej Procházka, ani nebohá domácí zvířata. Je to jen tradice, u které se vlastně ani neví, jaký má smysl, ale změnit ji by dalo hrozně moc práce, tak se čeká, až zdechne sama.
A vůbec, proč není nula třeba ta Kelvinova? Mohli jsme mít krásných letních 300...
Co máte raději? Zákaz odbočení doleva, nebo přikázaný směr jízdy? Co vám dává na křižovatce větší svobodu? Neměli bychom raději zakázat zakazování zákazů?
Venuše, odpradávna spojovaná s ženským principem, není moc příjemné místo. Vysoké teploty, žíravá atmosféra, a k tomu všemu má rok kratší než den a otáčí se obráceně než ostatní planety...
Houby s octem prý nesouvisejí s nakládanými hříbky, ale s biblickým obrazem římského vojáka, který podává Kristovi na kříž houbu, namočenou v octu. A "být v prachu" je prý od biblického "... v prach se obrátíš". Nechci se s akademiky přít, ale jednou jsem viděl jednoho, kterému se za patama zaprášilo a zmizel, doslova, v prachu...
Nesou mlíko pod vodou... Což je tedy další záhada, o které nevím, co si mám myslet, ale dejme tomu. Tentokrát ale nechci dumat nad tím, jak mohou krávy nosit mléko pod vodou, ale o kravách to bude. A zejména o jedné jejich povahové vlastnosti.
Až budete jednou bloudit pouští, vzpomeňte si na tuto epizodu. Sice vám neporadí, jak to udělat, abyste nebloudili, ale budete alespoň vědět, proč bloudíte. Člověku se pak lépe snáší strasti pouště, když ví, kde dělá chybu...
Já vím, tohle měla být první epizoda, ale tak nějak to vyšlo, že zkrátka není. Ale lepší pozdě, nežli později.
Pes je jedno z nejdéle domestikovaných zvířat. Někdy se říká, že si pes a jeho pán začnou být časem podobní - člověk je psím pánem už zhruba 13 000 let. Jsme si za tu dobu podobní? A v čem?
Proč si pamatujeme jen málo věcí, co se nám staly před desátým rokem, a skoro nic z toho, co jsme zažili do tří let? Je to tím, že jsme staří a prostě jsme je jen někam zatlačili do nevědomí? Nebo nám něco brání si je vybavit?