Štěkají psi proto, že my mluvíme?

29. 1. 2023 - délka epizody 00:02:17

Stránka epizody


Přispějte na provoz

Přepis

Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.

00:00:12,220 Psi žijou s lidma asi 13000 let. Zhruba před 13000 lety byli domestikováni a od té doby vlastně doprovází člověka. Psi mají jako své nejbližší příbuzné a vlastně předky údajně vlky.

00:00:30,970 Od vlků se oddělili před nějakými 130000 lety a od té doby se vyvíjí jako samostatný druh. Na psech je několik věcí fascinujících a jedna z nich je třeba to, že pes považuje člověka za speciální druh psa, že ho považuje za zvíře, které je vlastně stejné jako on.

00:00:54,860 A proto si psi během těch dlouhých 13000 let, co žijou s lidmi, tak proto si během tý doby udělali některý přizpůsobení, aby se s náma dokázali líp sžít a líp se s námi bavit. Například to, že štěkají. Podle jedné teorie vznikl psí štěkot jako odpověď na lidský hlas. Psí nejbližší zvířecí příbuzní neštěkají. Vlci vyjí, kňučí,

00:01:25,330 Ale neštěkají a jediný, kdo z těchto zvířat štěká, je pes. Údajně štěkot napodobuje lidský hlas. To, co psi slyšeli, tak to napodobili a dokonce se říká, že pes štěká jenom proto nebo téměř výhradně proto, aby něco sdělil člověku. Oni se vlastně snažili napodobit naši řeč a tím s námi komunikují. A to, že na nás psi skáčou?

00:01:51,810 To není proto, že nás chtějí štvát. To je proto, že pes ve smečce zdraví toho nadřízenýho psa tím, že mu zespodu čumákem šťouchne do brady. A totéž se snažej dělat nám.

Napadlo vás někdy, proč si nepamatujete věci z mládí? Proč bloudící člověk má tendenci chodit v pravotočivých kruzích? Jak se z černocha může stát běloch? Přemýšleli jste nad tím, proč si někdo myslí, že Země je plochá a nad Antarktidou je zakázané pásmo? A když letí moucha nohama dolů a přistane na stropě, jak se otočí, jestli do boku, nebo do protisměru?
Já jo. A řeknu vám to během dvou minut. Jediný podcast, u jehož epizod neusnete.

Pošlete mi audio vzkaz

Klikněte na tlačítko výše a můžete mi, pokud máte mikrofon, nahrát krátký vzkaz (do 60 sekund) a poslat. Pokud to uděláte, tak prosím berte na vědomí, že část vzkazu nebo celý mohu použít v podcastu.
PS: Jestli chcete reakci nebo odpověď, tak mi řekněte, jak vás mám kontaktovat.

Předchozí epizody

Kam zmizely vaše vzpomínky z mládí?

27. 1. 2023 / délka epizody: 00:02:41

Proč si pamatujeme jen málo věcí, co se nám staly před desátým rokem, a skoro nic z toho, co jsme zažili do tří let? Je to tím, že jsme staří a prostě jsme je jen někam zatlačili do nevědomí? Nebo nám něco brání si je vybavit?