Venušiny otáčky

1. 2. 2023 - délka epizody 00:02:19

Stránka epizody


Přispějte na provoz

Přepis

Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.

00:00:09,290 První hvězda, která se objeví na večerní obloze, většinou nebývá hvězda, ale planeta, konkrétně planeta Venuše. A protože se objevuje jako první z večera, tak se jí říká večernice, taky se jí říká jitřenka, protože kromě toho, že se jako první objeví, tak ještě jako poslední zmizí.

00:00:30,950 Venuše je druhá planeta od slunce, je tedy o něco blíž než Země a je Zemi poměrně podobná. Minimálně svojí velikostí, ale tím veškerá podobnost končí. Na povrchu Venuše teplota dosahuje skoro 500 stupňů Celsia, což není tím, že je tak blízko Slunce, ale hlavně tím, že její atmosféra je velice hustá, plná oxidu uhličitého a plná oblaků z kyseliny sírové.

00:01:02,500 Takže díky tomu se teplo, které na Venuši dopadne, nevyzařuje zpátky do vesmíru, ale zůstává tam. Zároveň jeden rok na venuši trvá 225 dní a jeden den, neboli jedna otočka okolo osy, trvá 243 dní. To znamená, že na Venuši den trvá delší dobu než rok, a aby těch podivností nebylo málo, tak Venuše ještě navíc jako jediná

00:01:33,200 Planeta rotuje obráceně než všechny ostatní. Všechny ostatní planety obíhají tak, jak kdyby se otáčely po té dráze, jako kdyby se kutálely, to znamená, že se otáčejí ve smyslu svého oběhu.

00:01:47,650 A Venuše jediná se točí v protisměru.

00:01:50,420 Proč to dělá, to je záhadou. Dřív se přemýšlelo nad tím, že to je způsobeno srážkou s nějakým jiným tělesem a dneska se spíš kloníme k teorii, že to je tím, že ta hustá atmosféra ve spojení se slapovými silami ze Slunce, s přitažlivou silou, způsobila to, že Venuše svoji rotaci vlastně otočila.

Napadlo vás někdy, proč si nepamatujete věci z mládí? Proč bloudící člověk má tendenci chodit v pravotočivých kruzích? Jak se z černocha může stát běloch? Přemýšleli jste nad tím, proč si někdo myslí, že Země je plochá a nad Antarktidou je zakázané pásmo? A když letí moucha nohama dolů a přistane na stropě, jak se otočí, jestli do boku, nebo do protisměru?
Já jo. A řeknu vám to během dvou minut. Jediný podcast, u jehož epizod neusnete.

Pošlete mi audio vzkaz

Klikněte na tlačítko výše a můžete mi, pokud máte mikrofon, nahrát krátký vzkaz (do 60 sekund) a poslat. Pokud to uděláte, tak prosím berte na vědomí, že část vzkazu nebo celý mohu použít v podcastu.
PS: Jestli chcete reakci nebo odpověď, tak mi řekněte, jak vás mám kontaktovat.

Předchozí epizody

Prachy v čudu, čudy v prachu...

31. 1. 2023 / délka epizody: 00:02:35

Houby s octem prý nesouvisejí s nakládanými hříbky, ale s biblickým obrazem římského vojáka, který podává Kristovi na kříž houbu, namočenou v octu. A "být v prachu" je prý od biblického "... v prach se obrátíš". Nechci se s akademiky přít, ale jednou jsem viděl jednoho, kterému se za patama zaprášilo a zmizel, doslova, v prachu...

Haj hou, krávy jdou...

30. 1. 2023 / délka epizody: 00:02:19

Nesou mlíko pod vodou... Což je tedy další záhada, o které nevím, co si mám myslet, ale dejme tomu. Tentokrát ale nechci dumat nad tím, jak mohou krávy nosit mléko pod vodou, ale o kravách to bude. A zejména o jedné jejich povahové vlastnosti.

Praktická rada pro bloudění pouští

29. 1. 2023 / délka epizody: 00:02:04

Až budete jednou bloudit pouští, vzpomeňte si na tuto epizodu. Sice vám neporadí, jak to udělat, abyste nebloudili, ale budete alespoň vědět, proč bloudíte. Člověku se pak lépe snáší strasti pouště, když ví, kde dělá chybu...

Co je to vlastně "Faktoid"?

29. 1. 2023 / délka epizody: 00:01:35

Já vím, tohle měla být první epizoda, ale tak nějak to vyšlo, že zkrátka není. Ale lepší pozdě, nežli později.

Štěkají psi proto, že my mluvíme?

29. 1. 2023 / délka epizody: 00:02:17

Pes je jedno z nejdéle domestikovaných zvířat. Někdy se říká, že si pes a jeho pán začnou být časem podobní - člověk je psím pánem už zhruba 13 000 let. Jsme si za tu dobu podobní? A v čem?

Kam zmizely vaše vzpomínky z mládí?

27. 1. 2023 / délka epizody: 00:02:41

Proč si pamatujeme jen málo věcí, co se nám staly před desátým rokem, a skoro nic z toho, co jsme zažili do tří let? Je to tím, že jsme staří a prostě jsme je jen někam zatlačili do nevědomí? Nebo nám něco brání si je vybavit?