Haj hou, krávy jdou...

30. 1. 2023 - délka epizody 00:02:19

Stránka epizody


Přispějte na provoz

Přepis

Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.

00:00:00,120 Až někdy v létě půjdete okolo pastviny, kde se pasou krávy, a pokud možno široko daleko nikdo nebude, zkuste si takový experiment.

00:00:15,720 Prostě se postavte k tomu ohradníku. Samozřejmě z té bezpečné strany, nelezte ke kravám, prosím vás! Postavte se k tomu ohradníku a vzpomeňte si na to, jak jste ve škole dělali rozcvičku, připažit, vzpažit, upažit, poskoky na místě, a prostě cvičte, dělejte jako kdybyste se chystali na spartakiádu nebo na sokolský slet. Cvičte, rozpažujte, hmitejte, předklánějte se, dělejte prostě takovéhle věci.

00:00:46,630 A za chvilku zjistíte, stačí pár minut, krávy si vás začnou všímat.

00:00:52,900 A zaujmete je a půjdou za vámi a přijdou blíž a blíž a stoupnou si přímo okolo vás, udělají takový půlkruh. Budou na vás koukat, u toho budou přežvykovat, klidně se pást a za chvilku zjistíte, že i z té nejvzdálenější strany té pastviny krávy jdou za váma, aby se podívali, co to tam je za blázna a co dělá, protože krávy jsou hrozně zvědavá zvířata. Kromě toho, že jsou strašně milé, tak jsou taky hrozně zvědavé.

00:01:24,110 A když je takhle něco zaujme, jako například člověk, který u pastviny dělá prostná cvičení, tak se na to přijdou podívat a se zájmem to pozorují. Což teda už věděli indiáni, když lovili bizony. Upřímně, kráva nebo bizon, je to hodně podobný. A Indián si takhle stoupnul ke stádu bizonů, začal dělat takovéhle cviky, bizoni ho začali pozorovat, u toho se pásli a Indián pomaloučku ustupoval a ustupoval.

00:01:53,850 A bizoni šli za ním a za ním, a až nakonec je ten Indián vlákal někam do soutěsky, kde je ostatní indiáni přepadli a ulovili. A tohleto vlastně dělají i naše krávy a je to takový oblíbený tip, který vždycky předvádím, když se chci někde blejsknout, tak ukážu, jak dokážu přilákat krávy na vzdálenost několika set metrů.

Napadlo vás někdy, proč si nepamatujete věci z mládí? Proč bloudící člověk má tendenci chodit v pravotočivých kruzích? Jak se z černocha může stát běloch? Přemýšleli jste nad tím, proč si někdo myslí, že Země je plochá a nad Antarktidou je zakázané pásmo? A když letí moucha nohama dolů a přistane na stropě, jak se otočí, jestli do boku, nebo do protisměru?
Já jo. A řeknu vám to během dvou minut. Jediný podcast, u jehož epizod neusnete.

Pošlete mi audio vzkaz

Klikněte na tlačítko výše a můžete mi, pokud máte mikrofon, nahrát krátký vzkaz (do 60 sekund) a poslat. Pokud to uděláte, tak prosím berte na vědomí, že část vzkazu nebo celý mohu použít v podcastu.
PS: Jestli chcete reakci nebo odpověď, tak mi řekněte, jak vás mám kontaktovat.

Předchozí epizody

Praktická rada pro bloudění pouští

29. 1. 2023 / délka epizody: 00:02:04

Až budete jednou bloudit pouští, vzpomeňte si na tuto epizodu. Sice vám neporadí, jak to udělat, abyste nebloudili, ale budete alespoň vědět, proč bloudíte. Člověku se pak lépe snáší strasti pouště, když ví, kde dělá chybu...

Co je to vlastně "Faktoid"?

29. 1. 2023 / délka epizody: 00:01:35

Já vím, tohle měla být první epizoda, ale tak nějak to vyšlo, že zkrátka není. Ale lepší pozdě, nežli později.

Štěkají psi proto, že my mluvíme?

29. 1. 2023 / délka epizody: 00:02:17

Pes je jedno z nejdéle domestikovaných zvířat. Někdy se říká, že si pes a jeho pán začnou být časem podobní - člověk je psím pánem už zhruba 13 000 let. Jsme si za tu dobu podobní? A v čem?

Kam zmizely vaše vzpomínky z mládí?

27. 1. 2023 / délka epizody: 00:02:41

Proč si pamatujeme jen málo věcí, co se nám staly před desátým rokem, a skoro nic z toho, co jsme zažili do tří let? Je to tím, že jsme staří a prostě jsme je jen někam zatlačili do nevědomí? Nebo nám něco brání si je vybavit?