Co když Slunce zmizí?
Za jak dlouho se dozvíme, že zmizelo Slunce?
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:10,460 Kdysi udělali takový průzkum, kde se ptali řidičů, jestli sami sebe považují za nadprůměrné řidiče.
00:00:18,790 Asi nikoho nepřekvapí, že naprostá většina řidičů považovala sama sebe za řidiče nadprůměrné. Sice to odporuje definici o průměru, ale nešť.
00:00:29,720 A od toho se dostávám ke 2 zásadním otázkám.
00:00:34,450 1. otázka je, co vlastně odlišuje dobrého řidiče od špatného?
00:00:40,990 A 2. otázka je, proč tolik špatných řidičů jezdí a má na hlavě klobouk nebo čepici?
00:00:48,500 Zcela vážně.
00:00:51,030 Podle mého názoru není dobrý řidič ten, který naprosto přesně dodržuje dopravní předpisy a jezdí pomalu a podle předpisů a dává všude blinkry, to je samozřejmost.
00:01:04,650 Dobrý řidič je ten, který je pro ostatní řidiče předvídatelný. Jedete a tušíte, co ten řidič před vámi v nějaké situaci udělá, takže je naprosto bezpečné za ním jet.
00:01:18,870 To je dobrý řidič, když víte předem, co udělá a můžete se tomu přizpůsobit.
00:01:24,160 Špatný řidič vám ty signály nedává, nebo vám je dává špatně. Když potkáte špatného řidiče a jedete chvíli za ním, tak zjistíte, že je nepředvídatelný, že takový řidič z ničeho nic odbočuje, řadí se do zcela nelogických pruhů, a když to na poslední chvíli zjistí, že je ve špatném pruhu, tak to sekne do toho správného, aniž by se podíval, jestli za ním někdo jede, nerozjíždí se, když se rozjíždíte všichni, takže šlápnete na plyn, ale musíte hned brzdit, protože ten řidič před váma se nerozjede.
00:01:54,180 A podobné věci. A jak to souvisí s pokrývkou hlavy? Můj otec na tohleto měl empirické pozorování. Ten, jakmile viděl řidiče v klobouku nebo v čepici, tak říkal "já pojedu opatrně, protože od něj nevím, co mám čekat." Myslel jsem si, že to je jenom nějaká jeho žertovná historka, ale pak jsem tohleto dělení na řidiče čepičáře a kloboučníky slyšel i od dalších lidí. A když jsem začal sám řídit, začal jsem si toho všímat, a opravdu to tak je.
00:02:25,560 Pídil jsem se po tom, jakou to má souvislost. Přece když si nasadíte na hlavu čepici, nedej bože klobouk, tak se vám nesníží řidičské IQ.
00:02:36,960 A nakonec jsem zjistil odpověď od psychologů, kteří přišli s teorií, že to je celé z druhé strany.
00:02:45,410 Člověk, když se v autě cítí dobře, to znamená, že je s autem srostlý, že ví, co dělá a že řídí bravurně a nemusí nad tím moc přemýšlet, tak takový řidič se v autě cítí, jak se říká, jako doma.
00:03:00,890 A když jste doma, tak nenosíte ani čepici, ani klobouk.
00:03:05,850 Čepici nebo klobouk nosíte ve veřejném prostoru, tam, kde jste si trošku nejistí, tam, kde tak úplně nevíte, co máte dělat. V takovém prostředí si necháte na hlavě klobouk, necháte si čepici... Prostě jste na veřejnosti. A přesně takhle se údajně řidiči projevují v autě. Ten, který je tam jako doma, tak smekne.
00:03:29,500 Ten, který se cítí nejistě, cítí se jako na veřejnosti, nechá pokrývku hlavy.
00:03:37,010 Takže to není tak, že by klobouk znamenal snížení řidičských schopností, ale ti řidiči, kteří intuitivně tuší, že jejich řízení není z nejpredikovatelnějších a nejlepších a nejvýbornějších a kteří se za tím volantem bojí a připadají si nejistí, ti nechají na hlavě.
00:03:59,770 A pak jsou snadno rozpoznatelní.
00:04:09,650 Pozor zákruta.
Za jak dlouho se dozvíme, že zmizelo Slunce?
Nikdo nechce chodit do práce na šestou. Ale nemůže za to ani starej Procházka, ani nebohá domácí zvířata. Je to jen tradice, u které se vlastně ani neví, jaký má smysl, ale změnit ji by dalo hrozně moc práce, tak se čeká, až zdechne sama.
A vůbec, proč není nula třeba ta Kelvinova? Mohli jsme mít krásných letních 300...
Co máte raději? Zákaz odbočení doleva, nebo přikázaný směr jízdy? Co vám dává na křižovatce větší svobodu? Neměli bychom raději zakázat zakazování zákazů?
Venuše, odpradávna spojovaná s ženským principem, není moc příjemné místo. Vysoké teploty, žíravá atmosféra, a k tomu všemu má rok kratší než den a otáčí se obráceně než ostatní planety...
Houby s octem prý nesouvisejí s nakládanými hříbky, ale s biblickým obrazem římského vojáka, který podává Kristovi na kříž houbu, namočenou v octu. A "být v prachu" je prý od biblického "... v prach se obrátíš". Nechci se s akademiky přít, ale jednou jsem viděl jednoho, kterému se za patama zaprášilo a zmizel, doslova, v prachu...
Nesou mlíko pod vodou... Což je tedy další záhada, o které nevím, co si mám myslet, ale dejme tomu. Tentokrát ale nechci dumat nad tím, jak mohou krávy nosit mléko pod vodou, ale o kravách to bude. A zejména o jedné jejich povahové vlastnosti.
Až budete jednou bloudit pouští, vzpomeňte si na tuto epizodu. Sice vám neporadí, jak to udělat, abyste nebloudili, ale budete alespoň vědět, proč bloudíte. Člověku se pak lépe snáší strasti pouště, když ví, kde dělá chybu...
Já vím, tohle měla být první epizoda, ale tak nějak to vyšlo, že zkrátka není. Ale lepší pozdě, nežli později.
Pes je jedno z nejdéle domestikovaných zvířat. Někdy se říká, že si pes a jeho pán začnou být časem podobní - člověk je psím pánem už zhruba 13 000 let. Jsme si za tu dobu podobní? A v čem?
Proč si pamatujeme jen málo věcí, co se nám staly před desátým rokem, a skoro nic z toho, co jsme zažili do tří let? Je to tím, že jsme staří a prostě jsme je jen někam zatlačili do nevědomí? Nebo nám něco brání si je vybavit?