Když je nula, mrzne voda. A co když je nula v Dánsku?
A vůbec, proč není nula třeba ta Kelvinova? Mohli jsme mít krásných letních 300...
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:00,120 Už to tak moc není, ale pamatuju si doby, kdy bylo úplně normální, že práce všeobecně začínala v 6 hodin ráno.
00:00:14,840 Traduje se, že práci od 6 zavedl František Josef 1. Císař Franz Josef za Rakouska Uherska.
00:00:25,480 Protože k stáru údajně trpěl stařeckou nespavostí, nutil tedy všechny ve svém okolí, aby už v 6 ráno měl potřebné informace, a proto se pracovalo od 6.
00:00:39,030 Ve skutečnosti za to Franz Josef úplně nemůže.
00:00:43,400 To že se pracovalo od 6 už bylo o něco dřív,
00:00:47,420 Než stačil František Josef zestárnout, a přesto se tato tradice poměrně dlouho udržovala a v některých oborech se drží dodneška, například v medicíně, úplně nesmyslně.
00:01:02,780 Druhá teorie, která vypadá na první pohled jasnější a pravdivější, říká, že to bylo kvůli domácím zvířatům, že domácí zvířata potřebovala nakrmit úplně brzo ráno, a proto všichni vstávali, nebo všichni v zemědělství vstávali velmi brzo, kolem páté, šesté hodiny, aby nakrmili ty zvířata a teprve potom se sami najedli a věnovali se
00:01:33,670 Svým běžným denním činnostem. A tuto teorii jsem kdysi přednesl svému otci, který byl zemědělský inženýr a zoolog a těmadle věcma se zabýval a říkal jsem mu, že to vlastně logický, protože vím, že v JZD - tehdy bylo JZD - tak že ženský chodily krmit na 4. hodinu ráno ty krávy a tak.
00:01:58,060 A on se hrozně smál a říkal, že to tak není, že kráva nepotřebuje mít plnej žlab v 5 ráno nebo v 6. Že to je jenom proto, že ty ženy potřebovaly brzo ráno nakrmit, aby už v 12:00 nebo v 1 hodinu mohly bejt doma a připravovat svýmu muži oběd, protože tak to prostě bylo, nebo čekat na to, až se děti vrátí ze školy, aby už tam byly doma připravený. Takže.
00:02:28,070 A pamatuju si, že mi říkal, že je krávě naprosto jedno, jestli dostane v 6 nebo v 8, protože když kráva žije v přírodě, taky nemá vždycky žrádlo hned po probuzení. A důvod, proč ty krávy bučí, je ten, že jsou v chlívě, nikoliv v přírodě, a nemůžou si na to na to svoje žrádlo dojít, jako například na pastvě, a tam se napást, když potřebujou.
00:02:54,210 A říkal, že krávy by si samozřejmě zvykly poměrně rychle na to, že dostanou nažrat až třeba v 10.
00:03:05,550 A důvod, proč tohleto zemědělci a lidé, kteří žili s kravami, dělávali, byl ten, že na krmení krav vlastně nepotřebujete moc světla. Pro to stačila jedna lampička, proto tuhletu záležitost odbyli ještě za tmy, aby pak využili to denní světlo na všechny ty ostatní činnosti, ke kterým světlo prostě potřebujete.
00:03:30,170 Takže ne magický důvod, že zvíře potřebuje žrát brzo ráno, ale prostě ten, že lidi chtěli na maximum využít denní světlo.
A vůbec, proč není nula třeba ta Kelvinova? Mohli jsme mít krásných letních 300...
Co máte raději? Zákaz odbočení doleva, nebo přikázaný směr jízdy? Co vám dává na křižovatce větší svobodu? Neměli bychom raději zakázat zakazování zákazů?
Venuše, odpradávna spojovaná s ženským principem, není moc příjemné místo. Vysoké teploty, žíravá atmosféra, a k tomu všemu má rok kratší než den a otáčí se obráceně než ostatní planety...
Houby s octem prý nesouvisejí s nakládanými hříbky, ale s biblickým obrazem římského vojáka, který podává Kristovi na kříž houbu, namočenou v octu. A "být v prachu" je prý od biblického "... v prach se obrátíš". Nechci se s akademiky přít, ale jednou jsem viděl jednoho, kterému se za patama zaprášilo a zmizel, doslova, v prachu...
Nesou mlíko pod vodou... Což je tedy další záhada, o které nevím, co si mám myslet, ale dejme tomu. Tentokrát ale nechci dumat nad tím, jak mohou krávy nosit mléko pod vodou, ale o kravách to bude. A zejména o jedné jejich povahové vlastnosti.
Až budete jednou bloudit pouští, vzpomeňte si na tuto epizodu. Sice vám neporadí, jak to udělat, abyste nebloudili, ale budete alespoň vědět, proč bloudíte. Člověku se pak lépe snáší strasti pouště, když ví, kde dělá chybu...
Já vím, tohle měla být první epizoda, ale tak nějak to vyšlo, že zkrátka není. Ale lepší pozdě, nežli později.
Pes je jedno z nejdéle domestikovaných zvířat. Někdy se říká, že si pes a jeho pán začnou být časem podobní - člověk je psím pánem už zhruba 13 000 let. Jsme si za tu dobu podobní? A v čem?
Proč si pamatujeme jen málo věcí, co se nám staly před desátým rokem, a skoro nic z toho, co jsme zažili do tří let? Je to tím, že jsme staří a prostě jsme je jen někam zatlačili do nevědomí? Nebo nám něco brání si je vybavit?