Mayday, Mayday!
No jo porád, vždyť mejdám!
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:00,340 Je na čase, abych natočil pořádně hustou epizodu. Schválně si tipněte, co je hustší: voda, nebo olej?
00:00:18,680 Většina lidí pravděpodobně řekne, že olej, protože když naléváme olej, tak se táhne, když ho mícháme, jde to ztěžka, takže splňuje všechny ty znaky, které očekáváme od kapaliny, která je prostě hustá. Olej je hustý, ale možná to bude překvapení: Jeho hustota je menší než hustota vody, protože hustota látky je něco jiného, než co máme na mysli tím, že se něco těžko míchá.
00:00:47,560 Ve skutečnosti je hustota veličina, která udává, kolik něčeho je v daném objemu nebo na dané ploše nebo na dané vzdálenosti. Takže můžeme klidně mluvit o hustotě čerpacích stanic podél dálnic, což znamená, kolik jich je na 100km. Například stejně tak mluvíme o hustotě obyvatelstva, což neznamená, že obyvatelé jsou pořádně hustí, ale že jich je hodně na malé ploše. A stejně tak u hmoty hustota udává, kolik kilogramů váží metr krychlový té látky.
00:01:19,580 Základní jednotka hustoty je tedy kilogram na metr krychlový, ale používají se i jiné, odvozené například kilogram na litr. Destilovaná voda má hustotu 1000kg na metr krychlový neboli 1kg na litr. Mořská voda má o něco víc, protože v ní rozpuštěno spousta solí, ale destilovaná má zhruba těch 1000. Takový řepkový olej má hustotu 912kg na metr krychlový, tedy o něco míň.
00:01:50,460 A proto, když olej nalijete do vody, tak olej bude plavat nahoře, jelikož je lehčí při stejném objemu. 1 litr oleje bude vážit pouhých 912 gramů. Voda tedy bude těžší a bude pod ním. Když říkáme o oleji, že je hustý, tak tím ve skutečnosti nemyslíme fyzikální hustotu, ale jinou veličinou, které se říká viskozita. Viskozita charakterizuje vnitřní tření v té látce a čím větší je viskozita, tím hůř se
00:02:21,070 vám bude daná látka míchat. Takže platí, že olej sice má hustotu fyzikální menší než voda, ale má mnohem vyšší viskozitu. To znamená, že teče pomaleji. Ovšem jak se to má s hustotou a viskozitou hustejch lidí, to fakt nevím.
Co se vám vybaví, když se řekne "dvě stě dvacet"?
Když moucha usedá na strop, usedá ve směru letu, nebo proti směru?
Vtipní lidé žertují celý rok, ale na Apríla to popadne i lidi beze špetky smyslu pro humor. Apríl v médiích, to je něco jako Dušičky na silnicích.
O tom, jak Galilea Galilei v Jerevanu upálili za heliocentrickou soustavu, akorát že to nebyl Galileo, neupálili ho a nebylo to kvůli obíhání Země kolem Slunce...
Zaručený způsob, jak nebýt tuctový a za pár chvil se stát veselou kopou vajec.
Mít stovku a nemít stovku, to jsou dvě stovky rozdíl!
Co myslíte, pecká bažant, když kodrcá? A pecká slepice?
Nemůžu za to, že když slyším známou píseň Spirituál Kvintetu, tak v ní "slyším mlýnský kámen, jak se potácí"...
Já bych tyhle blbé titulky a trapné slovní hříčky zakázala!
Jak říkal hrabě Dracula: Ve vaší krvi, madam, cítím jemnou kyselinku...
Ono to není jen tak, lidi si myslí, že prostě jen tak něco plácnou, a pak se diví, že se jim neulevilo...
Uměl tedy Einstein tu matematiku, nebo neuměl? A jak by to vypadalo, kdyby místo teorie relativity vynalezl třeba... ledničku?
Tento speciál je věnován psychologickým jevům, které jsou spojeny s extrémními stavy, při nichž je člověk na pokraji smrti. Dozvíte se ale i spoustu dalších věcí: co dělá mrznoucí člověk, kdo pomáhá horolezcům a polárníkům, proč mají děti neviditelné kamarády, co dělat při setkání s duchem mrtvého manžela, kde přesně sedí v letadle strážný anděl, proč nás ufoni zkoumají při probouzení nebo usínání a proč je pro člověka nuda smrtící. A to všechno zcela věcně, vědecky, bez tajemství, mystiky a nadpřirozena...
Spravedlnosti nevytřeš zrak psí dečkou...