Krev není voda
Jak říkal hrabě Dracula: Ve vaší krvi, madam, cítím jemnou kyselinku...
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:10,870 Nejznámějším dinosaurem je Tyranosaurus rex. V popularitě předstihl své kamarády brontosaury, stegosaura a triceratopse a stal se vlastně symbolem veškerých dinosaurů. A jak už to tak chodí, když je někdo symbolem něčeho a lidé ho znají jen jako symbol, tak ty znalosti nebývají zcela přesné. A přesně to se stalo tyranosaurovi. Pojďme si teda některé mýty
00:00:39,860 Trošku nahodit zpátky na správné koleje. Tyranosaurus rozhodně nebyl největší dinosaurus. Mnohem větší než on byli i ti proslulí brontosauři, argentinosauři a tak dále. Tyranosaurus měl "pouhých" 13m a hmotnost kolem 9 tun. Hmotnost těch největších dosahovala až z téměř stovky tun.
00:01:05,920 Přesto nějaké to prvenství má: je pravděpodobně největší suchozemský tvor, který se pohybuje po dvou končetinách. Taky díky tomu se věří, že měl naprosto zbytečné ty malé zakrnělé přední končetiny. Ve skutečnosti je zbytečné neměl, velmi pravděpodobně si s nimi přidržoval potravu a opíral se o ně, když vstával ze země. Další blud je třeba ten, že tyranosaurus bývá zobrazován tak, že stojí na zadních končetinách,
00:01:36,720 Opírá se o ocas, má zvednutý trup a kouká se dopředu. Velmi pravděpodobně se tyranosaurus takhle nejen nepohyboval, ale ani si takhle nestoupal. Lidé si taky často myslí, že nebyl příliš početný, což vychází z toho, že dravci, mezi které tyranosaurus opravdu patřil, nejsou příliš početní v populaci, vždycky ta jejich kořist bývá početnější než oni sami. U tyranosaurů to nejspíš není pravda a vypadá to, že tyranosauři byli ve své době
00:02:07,490 jedním z nejpočetnějších druhů dinosaurů vůbec. Díky filmu Jurský park si taky lidi myslí, že tyranosaurus byl velmi dobrý běžec. Když ve filmu honí džíp rychlostí 50km za hodinu, tak to odpovídá úrovni poznání, v té době, ale dneska už víme, že tyranosaurus neběhal a že jeho doménou byla spíš silová a vytrvalostní chůze. Jurský park stojí taky za mýtem o tom, že tyranosaurus špatně viděl, že viděl jenom pohybující se předměty.
00:02:40,000 Sice to ve filmu vysvětlovali, ale málokdo si to pamatuje a pravda je taková, že tyranosaurus viděl pravděpodobně velmi dobře. No a poslední mýtus, za který může tento film, je ten, že tyranosaurus žil v jurském období. Nežil. Žil o několik desítek milionů let později, na konci křídy.
00:03:04,080 A jestli si pamatujete na scénu z českého filmu Cesta do pravěku, kde tyranosaurus bojuje se stegosaurem, tak taková bitva nemohla být rozhodně nikdy svedena, protože v době, kdy žil tyranosaurus, tak stegosauři byli skoro 100 milionů let mrtví. PS: tohle všechno a ještě další věci o dinosaurech se dozvíte z https://dinosaurusblog.com/ pana doktora Vladimíra Sochy.
Jak říkal hrabě Dracula: Ve vaší krvi, madam, cítím jemnou kyselinku...
Ono to není jen tak, lidi si myslí, že prostě jen tak něco plácnou, a pak se diví, že se jim neulevilo...
Uměl tedy Einstein tu matematiku, nebo neuměl? A jak by to vypadalo, kdyby místo teorie relativity vynalezl třeba... ledničku?
Tento speciál je věnován psychologickým jevům, které jsou spojeny s extrémními stavy, při nichž je člověk na pokraji smrti. Dozvíte se ale i spoustu dalších věcí: co dělá mrznoucí člověk, kdo pomáhá horolezcům a polárníkům, proč mají děti neviditelné kamarády, co dělat při setkání s duchem mrtvého manžela, kde přesně sedí v letadle strážný anděl, proč nás ufoni zkoumají při probouzení nebo usínání a proč je pro člověka nuda smrtící. A to všechno zcela věcně, vědecky, bez tajemství, mystiky a nadpřirozena...
Spravedlnosti nevytřeš zrak psí dečkou...
Když smícháme všechny barvy duhy, dostaneme bílou. Když smícháme všechny barvy na vodovkách, dostaneme hnědočernou kejdu. Jak to?
Koho volíš, Losnu nebo Mažňáka? Imperialistickou Coca Colu, nebo vlastenecký Braník v petce?
V té krásné dávné době, kdy nikdo nikomu nezáviděl, nikdo se nad nikoho nepovyšoval a všichni byli tak nějak prvobytně pospolu... (Na ilustrační fotografii Kopčem předsedá zasedání Ústředního výboru lovců mamutů.)
Na to se pamatuju, jako by to bylo dneska!
Moře je úžasný ekosystém, u kterého musíme obdivovat jeho subtilní krásu a diverzitu druhů, z nichž téměř celá 4 % vás nechtějí sežrat!
Video k věci: https://www.youtube.com/watch?v=U11DgbefmQQ
Caesarovu vraždu můžeme asi považovat za první brutální čin, ne?
Bystrozrakej ne, ten tentokrát nedorazil.
Vidíte, zase je Námčechům a Námslovanům upíráno světové prvenství u nějakého vynálezu... A nakonec to je jen takový plk, no.
... a zejména o důležitosti Prahy v evropském kontextu té doby.