Lepší iluze nemít, než o ně přijít
Mít stovku a nemít stovku, to jsou dvě stovky rozdíl!
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:03,820 Mám tu takové interní počítadlo epizod a to mi říká, že tato epizoda má pořadové číslo 60. Nepočítám v to speciály, to znamená, že Faktoid má právě teď rovnou kopu epizod. Na kopy počítala ještě moje babička, takže trošku předpokládám, že to slovo lidé stále znají a vědí, kolik to je.
00:00:28,370 Stejně tak jako vědí, kolik je tucet nebo kolik je pár.
00:00:33,470 To všechno jsou stará slova, která označují nějaký konkrétní počet. Pár jsou samozřejmě 2 kusy, tucet 12, kopa 60.
00:00:44,270 A pak jsou slova, která už jsou dneska skoro zapomenutá jako vrh, což jsou 3 kusy, nebo mandel, což je 15 kusů, popřípadě veletucet, což je tucet tuctů, neboli 144.
00:01:00,550 Nebo velekopa, což je kopa kop, neboli 3600 kusů, nebo toman, což je 10.000 kusů. Našim předkům se prostě zdálo lepší, když počítali věci takto. Důvod to má jednoduchý. Když si vezmete tucet, tak se velmi dobře dělí. Tucet můžete rozdělit na poloviny na třetiny, na čtvrtiny i na šestiny. Jediné, co nemůžete, je rozdělit ho na 5 dílů. Tento nedostatek opravuje až kopa, a tu můžete rozdělit na 2,
00:01:31,830 3 4, 5 či 6 dílů, jak je vám libo. Když kopu rozdělíte na čtvrtiny, dostanete mandele, když ji rozdělíte na pětiny, dostanete tucty. Takže se s těmito jednotkami dobře počítalo a dobře se dělily, což bylo pro naše předky asi důležitější než to, že si mohli zboží nebo kusy přepočítat na prstech. A když už jsme u těch zastaralých výrazů pro nějaké konkrétní počty, tak víte, kolik je pětmecítma? Stejně jako se číslovky mezi desítkou a dvacítkou
00:02:03,290 Označují speciálními slovy třináct, čtrnáct, patnáct - není to pětdeset, ale patnáct -
00:02:11,800 tak se i číslovky mezi dvacítkou a třicítkou označovaly speciálními výrazy. A třeba právě ta pětmecítma je vlastně "pět mezi desítma", neboli mezi dvacítkou a třicítkou. Třimecítma je třiadvacet, pětmecítma je pětadvacet, sedmecítma je sedmadvacet. Takhle jednoduché to je. Až někdy narazíte v nějakém starém textu na to, že "jí bylo čtyřmecítma let", tak budete přesně vědět, jak byla stará: přece 2 tucty roků!
Mít stovku a nemít stovku, to jsou dvě stovky rozdíl!
Co myslíte, pecká bažant, když kodrcá? A pecká slepice?
Nemůžu za to, že když slyším známou píseň Spirituál Kvintetu, tak v ní "slyším mlýnský kámen, jak se potácí"...
Já bych tyhle blbé titulky a trapné slovní hříčky zakázala!
Jak říkal hrabě Dracula: Ve vaší krvi, madam, cítím jemnou kyselinku...
Ono to není jen tak, lidi si myslí, že prostě jen tak něco plácnou, a pak se diví, že se jim neulevilo...
Uměl tedy Einstein tu matematiku, nebo neuměl? A jak by to vypadalo, kdyby místo teorie relativity vynalezl třeba... ledničku?
Tento speciál je věnován psychologickým jevům, které jsou spojeny s extrémními stavy, při nichž je člověk na pokraji smrti. Dozvíte se ale i spoustu dalších věcí: co dělá mrznoucí člověk, kdo pomáhá horolezcům a polárníkům, proč mají děti neviditelné kamarády, co dělat při setkání s duchem mrtvého manžela, kde přesně sedí v letadle strážný anděl, proč nás ufoni zkoumají při probouzení nebo usínání a proč je pro člověka nuda smrtící. A to všechno zcela věcně, vědecky, bez tajemství, mystiky a nadpřirozena...
Spravedlnosti nevytřeš zrak psí dečkou...
Když smícháme všechny barvy duhy, dostaneme bílou. Když smícháme všechny barvy na vodovkách, dostaneme hnědočernou kejdu. Jak to?
Koho volíš, Losnu nebo Mažňáka? Imperialistickou Coca Colu, nebo vlastenecký Braník v petce?
V té krásné dávné době, kdy nikdo nikomu nezáviděl, nikdo se nad nikoho nepovyšoval a všichni byli tak nějak prvobytně pospolu... (Na ilustrační fotografii Kopčem předsedá zasedání Ústředního výboru lovců mamutů.)
Na to se pamatuju, jako by to bylo dneska!
Moře je úžasný ekosystém, u kterého musíme obdivovat jeho subtilní krásu a diverzitu druhů, z nichž téměř celá 4 % vás nechtějí sežrat!
Video k věci: https://www.youtube.com/watch?v=U11DgbefmQQ
Caesarovu vraždu můžeme asi považovat za první brutální čin, ne?