A přece se točí!
O tom, jak Galilea Galilei v Jerevanu upálili za heliocentrickou soustavu, akorát že to nebyl Galileo, neupálili ho a nebylo to kvůli obíhání Země kolem Slunce...
Přepis pořízen nástrojem Přepisovatel.
00:00:20,690 Dovolte mi, abych v dnešní tragický den byl tak seriózní, jak jen to jde. První duben je tradičně zasvěcený
00:00:30,310 všem šprýmářům, srandistům, taškářům a výtečníkům a patří k dobrému tónu prvního dubna někoho vyvést nějakým podařeným šprýmem a zakřičet "Apríl!" - to jako že jsme ho napálili.
00:00:47,690 První zmínka o aprílu v dnešní podobě je v Čechách z roku 1690, a od té doby se u nás drží. Zejména v 19. a na začátku 20. století byl tento svátek velmi populární. Lidé se vyváděli takovými šprýmy, jako že se posílali koupit semtele nebo bublinku do vodováhy a podobné věci.
00:01:14,390 Ovšem samotný svátek je mnohem starší. Někteří odvozují jeho původ z íránských svátků ze 6. století, ale nejspíš bychom předobraz apríla našli už v antice.
00:01:29,490 Ve starém Římě se držely Saturnálie.
00:01:33,210 Což byla oslava konce roku a kromě oficiální náboženské části měly Saturnálie i tu soukromou a docela rozpustilou, kdy se například volil král Saturnálií, dneska bychom řekli "největší opilec široko daleko", a kdy bylo dovoleno obracet vše vzhůru nohama. Takže i ten největší chuďas v ty dny měl právo být obsloužen císařem a otroci jedli u jednoho stolu s pány a mohli na ně
00:02:03,580 pokřikovat a mohli se jim smát a mohli se navzájem napalovat a vyvádět šprýmama. Jenže saturnálie se držely od 17. prosince do 24. prosince.
00:02:16,260 Ano, je to období slunovratu, které ve všech kulturách, včetně té křesťanské, má význam velkých svátků.
00:02:25,750 A dneska už se Aprílem tak moc nevyvádíme. Nevím jak ve vašem okolí, ale co pozoruju, tak už ho lidé moc nedrží, s jednou jedinou výjimkou, a to jsou média.
00:02:38,570 Média každý rok chytne aprílový běs a začnou se předhánět ve vtipnosti a výsledek je poněkud rozpačitý. Yakže až se dneska budete koukat na internet, tak mu nevěřte ještě víc, než mu nevěříte v ostatní dny. S výjimkou tohoto faktoidu. Ten je naprosto čistá pravda!
O tom, jak Galilea Galilei v Jerevanu upálili za heliocentrickou soustavu, akorát že to nebyl Galileo, neupálili ho a nebylo to kvůli obíhání Země kolem Slunce...
Zaručený způsob, jak nebýt tuctový a za pár chvil se stát veselou kopou vajec.
Mít stovku a nemít stovku, to jsou dvě stovky rozdíl!
Co myslíte, pecká bažant, když kodrcá? A pecká slepice?
Nemůžu za to, že když slyším známou píseň Spirituál Kvintetu, tak v ní "slyším mlýnský kámen, jak se potácí"...
Já bych tyhle blbé titulky a trapné slovní hříčky zakázala!
Jak říkal hrabě Dracula: Ve vaší krvi, madam, cítím jemnou kyselinku...
Ono to není jen tak, lidi si myslí, že prostě jen tak něco plácnou, a pak se diví, že se jim neulevilo...
Uměl tedy Einstein tu matematiku, nebo neuměl? A jak by to vypadalo, kdyby místo teorie relativity vynalezl třeba... ledničku?
Tento speciál je věnován psychologickým jevům, které jsou spojeny s extrémními stavy, při nichž je člověk na pokraji smrti. Dozvíte se ale i spoustu dalších věcí: co dělá mrznoucí člověk, kdo pomáhá horolezcům a polárníkům, proč mají děti neviditelné kamarády, co dělat při setkání s duchem mrtvého manžela, kde přesně sedí v letadle strážný anděl, proč nás ufoni zkoumají při probouzení nebo usínání a proč je pro člověka nuda smrtící. A to všechno zcela věcně, vědecky, bez tajemství, mystiky a nadpřirozena...
Spravedlnosti nevytřeš zrak psí dečkou...
Když smícháme všechny barvy duhy, dostaneme bílou. Když smícháme všechny barvy na vodovkách, dostaneme hnědočernou kejdu. Jak to?
Koho volíš, Losnu nebo Mažňáka? Imperialistickou Coca Colu, nebo vlastenecký Braník v petce?
V té krásné dávné době, kdy nikdo nikomu nezáviděl, nikdo se nad nikoho nepovyšoval a všichni byli tak nějak prvobytně pospolu... (Na ilustrační fotografii Kopčem předsedá zasedání Ústředního výboru lovců mamutů.)
Na to se pamatuju, jako by to bylo dneska!